Císařovna Sissi: co si nechala vytetovat na záda?

Císařovna Sissi je jednou z nejpopulárnějších osobností, jaké kdy habsburská monarchie měla. Možná je tomu tak proto, že se od ostatních monarchů docela lišila – byla svobodomyslná a vášnivá. Její vrtochy vyvolávaly mezi lidmi zvědavost a život Sissi byl jak v její době, tak i v té naší terčem až bulvární pozornosti.

Romantický příběh

Alžběta Bavorská, zvaná Sissi, byla manželkou císaře Františka Josefa I. Jejich společný manželský příběh velmi zpopularizoval romantický film s Romy Schneiderovou – snímek je to sice velmi naivní, ale dodnes má své místo v srdcích mnoha fanoušků.

Není se však čemu divit: okolnosti, za kterých se Sissi dostala na habsburský trůn, totiž opravdu vypadají jako z červené knihovny. Mladý Franz Josef si totiž dlouho nemohl najít nevěstu, která by se mu zamlouvala, až nakonec jeho zrak dopadl do Bavorska. Předpokládalo se, že se ožení s Helenou Bavorskou, Alžbětinou starší sestrou, avšak císař se zamiloval právě do Sissi. A sňatek s ní si prosadil.

Nepříliš šťastný život

Sešněrované způsoby na habsburském dvoře však nebyly nic pro Sissi. Přísnými pravidly dvorského chování trpěla a stále častěji utíkala na cesty do zahraničí. S císařem měla čtyři děti – z počátku se pokoušela podílet na jejich výchově, ale nakonec tento boj vzdala a přenechala je dvorskému personálu tak, jak se to od ní považovalo. Její vztah s dětmi byl ale kvůli tomu po celý život velmi chladný. Navíc dvě z nich – prvorozenou Žofii a korunního prince Rudolfa – přežila.

Foto: Shutterstock

Krása, štíhlá linie a cestování

V průběhu života se Sissiina labilní povaha projevovala čím dál víc. Císařovna nezdravě lpěla na svém vzhledu a drásala své tělo extrémními dietami, toužila mít vosí pas. Trápilo ji zdraví, a tak ji lékaři začali doporučovat pobyty v jižních krajích. A Sissi se zamilovala do cestování.

Učaroval jí především řecký ostrov Korfu, kde si nechala postavit slavný zámek.

S cestováním souvisí i další pikantní detail z jejího života: Sissi se prý nechala tetovat v jedné přístavní hospodě. Hospodský tatér jí na lopatku vyobrazil kotvu, která měla symbolizovat její lásku k moři a také nespoutanost.

Vzhledem k tomu, že tetování se v té době spojovalo víceméně jenom s námořníky a zločinci, byla skutečnost, že se nechala tetovat samotná císařovna, dost skandální. Ale takový byl vlastně celý život císařovny Sissi.

Foto: Shutterstock, zdroj: Buergleben

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments