Archeologové objevili hrob vikinské válečnice. Zvláštní kostra ženy vyjevila tajemství

Dohody o tom, že vikinské ženy se nevěnovaly pouze udržování rodinného ohně a péči o děti a domácnost, mohou konečně skončit. Jak totiž ukázaly pozůstatky vikinské ženy, které byly nalezeny ve švédské Uppsale, některé vikinské ženy byly v některých věcech podobné svým mužům. Například se mohly stát neohroženými a uctívanými bojovnicemi.

Válečné zbraně poukazovaly na hrob vysoce postaveného bojovníka

Analýza pozůstatků vikinské ženy potvrdila, že se jednalo o ženu starší třiceti let, která byla velice vysoká. Z toho, že se v hrobu nacházelo poměrně mnoho válečných zbraní, například šípy, kopí, nůž, meč a mnoho dalších předmětů typických pro vysoce postavené bojovníky, předpokládalo se, že kostra patří muži. Díky vyvrácení tohoto předpokladu se konečně potvrdilo, že vikinské ženy byly silné, bojovné a neohrožené.

Statečné vikinské ženy nepocházejí jen z legend a mýtů

Některé ženy se tak vydávaly do bitev po boku mužů a byly oslavovány stejně jako oni. Nejedná se tedy pouze o legendy. Statečné vikinské ženy nežily pouze v pověstech, ale byly skutečné. Možná, že dokonce jako předloha pro bájnou vikinskou bohyni lovu Skadi posloužila některá žijící vikinská válečnice.

Foto: Shutterstock

Rovné postavení žen ve společnosti

Přestože byli Vikingové považováni za drsné bojovníky, kteří se s ničím nepářou, své ženy respektovali a byli si rovni. Kromě toho, že ženy se mohly prát s nepřáteli po boku mužů, byly respektovány společností a v nepřítomnosti manžela či po jeho smrti se staly hlavou rodiny a měly na starost jak rodinné hospodářství, tak i vše ostatní.

Přestože Vikingové byli v boji agresivní a nepřemožitelní, o své ženy se uměli postarat a brali je za sobě rovné. Pokud vikinská žena dosáhla úspěchů v bojích, byl ji vystrojen stejný pohřeb jako vikinskému válečníkovi a podle tradice byla rovněž pohřbena se svým vojenským vybavením.

Foto: Shutterstock, zdroj: Washington Post

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments