Incká říše je do dneška opředena spoustou záhad a fascinuje badatele a archeology již mnoho let. Ztracený Incký zlatý poklad patří právě mezi tyto záhady. Poslední stopy totiž vedou zcela překvapivě až do Vatikánu.
Tajemná Incká říše
Incká říše byla v 16. století největším státním útvarem na území předkolumbovské Ameriky. Zahrnovala území dnešní Kolumbie, Ekvádor, Chile, Bolívie, Peru a Argentiny. Inkové jsou dodnes tajuplný národ- jejich důmyslné stavby budí údiv odborníků i laiků, jako první na světě pěstovali brambory, vyráběli bronz a měď a přesto neznali ani peníze. Inckou říši obývalo přibližně 12 milionů obyvatel různých etnik pod nadvládou Inka- vládce. O to víc je s podivem, že tuto říši byla schopna dobýt hrstka vojáků, konkrétně Španělů.
Španělská invaze
V roce 1532 do Incké říše vpadlo španělské vojsko o 150 mužích pod velením Franciska Pizzara. Incký vládce Atahualpa je důvěřivě přivítal bez ozbrojené družiny, čehož Španělé využili, družinu pozabíjeli a vládce zajali. Incký vládce dal jako své výkupné svést zlato z celé země, sahalo až po strop sálu, kde ho věznili. Španělé ho však přesto zavraždili a Atahualpa se stal posledním vládcem Incké říše.
Španělská zlatá horečka
Pizzara pokračoval ve svém tažení a plenil celou Inckou říši. Pro Inky nemělo zlato takovou hodnotu jako pro Evropany, proto i vzhledem k jeho hojnému výskytu na jejich území používali zlato i jako stavební prvky svých pozoruhodných staveb. Španělé tak odlupovali zlaté pláty ze střech, kradli náboženské zlaté symboly a kradli, co jim síly stačily. Traduje se, že lidový hrdina Inkarri zachránil četné bohatství a odvedl svůj lid do džungle, kde vybudovali tajné město Paititi. To se údajně nacházelo na tak nepřístupném místě, že nebylo Španěly objeveno. Kam se však podělo zlato z tohoto tajného města?

Navždy ztracený poklad
V novodobých dějinách vyrazilo několik výprav hledat město Paititi, díky nepřístupnosti a divokosti džungle se ho však nikdy prokazatelně nalézt nepodařilo. V roce 2001 italský archeolog objevil v římském archivu dopis misionáře Andrese Lopeze z roku 1600, ve kterém Lopez udává polohu města plného zlata a drahokamů uprostřed amazonské džungle. Od té doby bylo do oblasti vysláno mnoho výprav bez výrazných úspěchů. Současní odborníci se nakonec nejvíce kloní k názoru, že město bylo nalezeno a poklad uchvácen samotným papežem Klementem VIII., který byl o jejich existenci a poloze uvědoměn právě Lopezem již v roce 1600 a poklad byl údajně převezen do Vatikánu. Ani tato informace bohužel není potvrzena, legenda o zlatém pokladu Inků tak stále zůstává zajímavou záhadou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sacred Earth Journey