Rokoko, to byla jedna z nejšpinavějších epoch historie. Jak ženy řešily svou hygienu?

Málokoho by nejspíš napadlo, že právě rokoko bylo jednou z nejšpinavějších epoch v historii z hlediska hygieny. Při pohledu na historické portréty právě z doby rokoka totiž můžeme spatřit obrovské paruky, bohatě zdobené košile a korzety a samozřejmě střevíce z brokátu či hedvábí.

Jak je tedy možné, že právě rokoko, zejména na dvoře francouzského panovníka Ludvíka XIV., bylo opravdu odpudivou ukázkou nemocí a špatné hygieny?

Obrovská opulence schovávala hnijící zuby a vši

Mnoho z nás se domnívá, že život ve Versailles za doby krále Ludvíka XIV. musel být potěchou pro všechny smysly. Opak je ale bohužel pravdou. Pod zdobnými parukami schovávali členové královského dvora vši, zkažené zuby maskovali s pomocí pudru a o tělesném pachu ani nemluvě. Lidé se totiž domnívali, že časté mytí škodí, takže kupříkladu sám Ludvík XIV. se za svůj život koupal pouze třikrát.

Obrovský zápach a nelibá překvapení po celém paláci

V dobách rokoka ještě neexistoval důmyslný odpadní systém, takže výkaly se doslova nacházely po celém Versailles. Vzhledem k tomu, že v paláci pobývalo ohromné množství lidí a pouze omezené množství nočníků, není to nic překvapivého. Samozřejmostí naštěstí bylo neustálé používání parfémů, které zápach z nemytých těl a všudypřítomných výkalů alespoň trochu zmírňovaly.

Foto: Shutterstock

Ženy a menstruace v době rokoka

S nedostatečnou hygienou vyvstává otázka toho, jak si v těchto dobách poradily ženy s menstruací. Pod obrovskými sukněmi schovávaly zařízení skládající se z látky, která se posouvala při zmáčknutí knoflíku. Toto řešení bylo velmi důmyslné, ale v kombinaci s nedostatečnou péčí o tělo zcela nehygienické.

Proč se tedy v době rokoka nosily honosné róby, obrovské sukně a pompézní paruky? Lidé tím jednoduše zakrývali veškeré nedokonalosti. Tím nemáme na mysli nějaká ta kila navíc, ale vši, zkažené zuby, kožní problémy a vrstvy špíny a potu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Živá historie

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments