Prastará tajemství z prvních světových metropolí odhalena. Díky moderní archeologii jsou znovu objevovány skryté divy

Kdo by neznal a někdy se neprocházel ulicemi dnešních metropolí jako jsou Londýn, Paříž nebo New York. Těžko pomyslet na to, že by tato města měla někdy zaniknout. A přesto jsou již zaniklá velkoměsta, která kdysi překypovala životem a dnes už o nich víme jen z hodin dějepisu. Nyní však vydávají svá tajemství.

Zbytky velký civilizací odhalují svá tajemství

Uruk, Ur, Meggido, Babylon a Ninive byly prvními velkými městskými centry planety a vzkvétaly díky palácům, chrámům, tržnicím a tavernám podávajícím fíkové víno. I když z těchto kdysi velkých civilizací zbylo dnes jen velmi málo, moderní archeologie odkrývá jejch minulost a dává dohromady fascinující příběhy o jejich obyvatelích, bohatých i chudých. Tyto příběhy zahrnují například impozantní stavby, první dopisy i smrt.

Uruk- kolébka písma

Jestli čekáte, že první texty na hliněných tabulkách skýtaly nějaké romantické poselství, budete zklamaní. V jedné z mnoha korespondencí, nalezených na hliněných tabulkách tzv. klínovým písmem, doslova stojí: „Je smrad mangusty (on) … zaražený muž, který se dělá důležitým“. Tyto tabulky byly nalezeny ve městě Uruk, hlavním městě Sumerské říše v tehdejší Mezopotámii. Jednalo se o nejstarší známou civilizaci, jejíž město Uruk dosáhlo největšího rozmachu v době kolem 3. století před naším letopočtem. Žilo v něm přibližně 40 000 obyvatel, kteří se živili jako řemeslníci nebo kněží. Nejznámějšími stavbami této říše byly zikkuraty, vysoké stupňovité věže postavené pro přinášení obětí bohům, které stále fascinují svou výškou i strukturou. Na druhou stranu, o tisících prostých dělníků, kteří je postavili, a jejich životech nevíme prakticky nic – většina dochovaných textů se zmiňuje pouze o vyšších společenských vrstvách.

Basra, Irák – 31. března 2022. Fotografie starověkých předmětů v historickém muzeu v Iráku. / Foto: SHutterstock

Rozmach velkého Babylonu

Ze všech měst, která stála podél řek Tigris a Eufrat ve starověké Mezopotámii, nebylo žádné větší a dnes známější než Babylon. Nachází se jižně od dnešního Bagdádu a jeho největší sláva se datuje na počátek druhého tisíciletí před naším letopočtem. V roce 1595 př. n. l. sice padl do rukou Chetitů, koncem sedmého století před naším letopočtem byl však opět dominantním městským státem regionu za vládce Nabukadnezara II. Během jeho více než 40leté vlády se Babylon rozkládal na více než třech čtverečních mílích. Vchod do města lemovala velkolepá Ištařina brána, která byla přes 38 stop vysoká a její modré a zlaté glazované dlaždice představovaly symetrickou řadu fantastických stvoření (nyní je k vidění v berlínském muzeu Pergamon). Od brány vedla přímá cesta kolem Nabukadnezarova paláce a řady chrámů, z nichž jeden, Etemenanki, dal nejspíše vzniknout biblickému příběhu o babylonské věži.

Po smrti Nabukadnezara II připadl Babylon perskému dobyvateli Kýrovi Velikému. Přesto si město zachovalo svou majestátnost i za časů dobyvatele Alexandra Velikého, který plánoval učinit z Babylonu hlavní město své obrovské říše. Místo toho v něm ale v roce 323 př. n. l. zemřel.

Foto: Shutterstock, zdroj: National Geographic

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

2 názory k článku “Prastará tajemství z prvních světových metropolí odhalena. Díky moderní archeologii jsou znovu objevovány skryté divy

  1. London, Paris, New York? To jsou města co zanikly už teď. Jak je to myšleno? Ať si přebere každý sám. V New Yorku žil syn mé tety. 7 let. Bratranec. Odlétal domů pár měsíců po zhození dvojčat. Je stále v kontaktu s některými lidmi. Škoda mluvit.
    Byla tam i má sestra pár týdnů. Jen tak. Něco, jako studijní pobyt.
    Londýn byl mou oblíbenou destinací a místem. Rád jsem chodil do Black Horse pub na pivko, procházet se okolo Temže, nebo divoké večírky v Soho. V čínské čtvrti se dalo i dobře a chutně najíst. Pamatuji na davy, jak se valily od Piccadili a nešlo snadno projít čínskou bránou, tak jsem chtěl obejít sloupy bokem. Nějaký člověk mě odchytil, vzal za paži a strčil mě branou se slovy, že jít bokem nese smůlu. Bydlel jsem v blízkosti Kensal Green station (metro) a byl to fajn čas. Ještě pokud mi nezaniklo bych měl mít v království své Insurance Number (číslo národního pojištění) jelikož jsem v Británii pracoval. Ale teď bych se tam neochomejt, ani jako fofr turist. Tyhle místa jsou prostě ztracené. Tak to vidím já alespoň. Neberu nikomu jiný pohled na věc. Svět zešílel a tam desetinásobně víc. Jestli nějaká civilizace zaniká, tak ta západní. Bohužel. A výkřiky purpurouše, že kotlina patří na západ, tak…
    No. Uvidíme.
    Já bych to rád příští rok sledoval z uctivé vzdálenosti jiného kontinentu, než je Evropa. Dá li Bůh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *