Před 30 lety došlo k obrovské tragédii. Při odsunu sovětských vojsk z Československa zemřelo 17 lidí, podívejte se na dobové video

Tragická událost poznamenala jeden z posledních aktů vyjadřujících pád komunistického režimu. Před 30 lety došlo při odsunu sovětských vojsk z Československa k ničivé exklozi munice v tanku sovětské armády v Krupce-Bohosudověv teplickém okrese.

Událost byla o to tragičtější, že kasárny v Krupce už téměř zely prázdnotou. Většina vojáků sovětské armády byla odsunuta už v roce 1990 a v následujícím roce už mělo dojít pouze k vrácení zbylé vojenské techniky. Na začátku roku se tak začalo s odvozem posledních tanků a také munice, která podle uzavřených smluv nesměla zůstat na místě. Vojáci se proto rozhodli ji převážet v útrobách tanků.

Jenže sovětské tanky nepatřily k nejspolehlivějším, což se mělo opět potvrdit a naposledy mít kruté následky spojené s Českou republikou. Tank T-72 byl 9. ledna 1991 plně naložený několika kusy tankových a protitankových střel a také minami či náboji do kulometů a připraven k odjezdu. Z důvodu technické závady na elektroinstalaci se ale tank vznítil.

Vojáci tank odtáhli na volné prostřenství v areálu kasáren a začali hasit vším, co jim zrovna přišlo pod ruku. Už ale bylo pozdě. Následovaly dvě obří exploze, při kterých zahynulo celkem 17 vojáků. Výbuch je většinou na místě roztrhal a nebylo jim pomoci.

Podle hasičů byla síla výbuchu tak masivní, že jednáctitunová tanková věž odletěla do vzdálenosti 78 metrů a některé kusy tanku byly nalezeny až stovky metrů od výbuchu. Vzhledem k hořící naftě hrozily další exploze. Tragédii dnes připomíná pomník sovětským vojákům na hřbitově v Krupce.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments