Před měsícem vážený lékař končí s ostudou. Arenberger by neměl pokračovat ani jako ředitel nemocnice, kterou zřejmě tuneloval

Když Petr Arenberger před měsícem a půl nastupoval na ministerstvo zdravotnictví, zřejmě to považoval za vrchol své bohaté lékařsko-manažerské kariéry. Co na tom, že hodnota tohoto postu v koronavirové krizi poněkud klesla a mnozí prozíravější jedinci ho raději odmítli. Sebevědomý Arenberger se jistě domníval, že to se svými zkušenostmi zvládne lépe než jeho předchůdci.

Pomiňme teď odborné kvality končícího ministra. Pravdou je, že ani po této stránce toho příliš nepředvedl, na druhou stranu k tomu neměl ani moc času, nehledě na to, že nastupoval v momentu, kdy už situace pro nejbližší měsíce byla v podstatě vyřešená a dalo se očekávat, že alespoň do konce léta bude od koronaviru pokoj.

Je však velmi zvláštní, že se do exponované funkce vrhl člověk, který zjevně táhne v batohu množství kostlivců. A teď se mu jich pěkných pár vysypalo. Arenberger podváděl s majetkovým přiznáním, které chybně podával už jako ředitel nemocnice a učinil tak znovu po nástupu do ministerské funkce. Pak se ukázalo, že vlastní desítky nemovitostí, z nichž minimálně jednu pronajímá nemocnici, kterou řídil.

Byť se řešila především tato nemovitost, největším ministrovým prohřeškem byly zcela jistě jeho klinické studie, které prováděl na živnost kosmetické služby. Ukázalo se přitom, že tyto studie v hodnotě třiceti milionů korun ročně vyváděl z nemocnice, kterou řídil. To dokládají i svědectví pacientů, kterým mělo být v nemocnici řečeno, aby se přihlásili do soukromé Arenbergerovy ordinace.

Už jen takovou třešničkou na dortu potom byla neoprávněná privatizace luxusního bytu v Bolzanově ulici na Praze 1, který Arenberger pořídil za třetinovou cenu. Tohoto privilegia se však mělo dostat jen těm, kdo nevlastní žádné další rezidenční nemovitosti a navíc v získaném bytě budou bydlet. Ani jednu z těchto podmínek Arenberger nesplnil.

Dalo se očekávat, že na ministra by praskly ještě další věci. Zřejmě se rád pohyboval přinejmenším na hraně zákona a občas zjevně padl i za ní, byť ho za to dosud nikdo nestíhal. To by se nicméně mělo změnit a na Arenbergerovy kšefty by se měli podívat vyšetřovatelé. Sám končící ministr se zjevně domnívá, že se vrátí na svůj ředitelský post ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. To by mu však v žádném případě nemělo být umožněno.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments