Překonali jste Covid-19? Neúprosná statistika ukazuje, že ještě nemusíte mít vyhráno

Covid-19 je patrně ještě zákeřnější a závažnější nemoc, než se dosud zdálo. První rozsáhlejší studie, které pozorují velký vzorek pacientů, nevyznívají vůbec pozitivně, ba právě naopak. Téměř třetina vyléčených pacientů, kteří potřebovali hospitalizaci, se v průběhu pěti následujících měsíců do nemocnice vrací. A každý osmý hospitalizovaný umírá do tří měsíců na následky spojené s Covidem-19.

Kritické tři měsíce

Vyplývá to ze studie, kterou provedla univerzita v Leicesteru ve spolupráci s Národní statistickou kanceláří ve Velké Británii. Zkoumáno bylo celkem 47 780 pacientů, kteří byli v rámci první koronavirové vlny propuštěni z nemocnice. Během následujících 140 dní bylo 29,4 % znovu hospitalizováno a 12,3 % zemřelo.

Studie upozorňuje na to, že úmrtí byla způsobena dlouhodobými následky nemoci Covid-19. U mnoha přeživších se rozvinuly srdeční problémy, cukrovka nebo chronické jaterní či ledvinové selhání.

Čísla jsou obrovská

Podle spoluautora studie Kamleshe Khunti, který pracuje jako profesor primární péče o pacienty s cukrovkou a vaskulárními chorobami, jde o dosud největší studii lidí, kteří byli propuštěni z nemocnice, kam je přijali s diagnózou Covid-19.

U mnoha lidí to vypadá následovně: jsou propuštění z nemocnice, objeví se u nich dlouhodobé příznaky, jsou znovu hospitalizováni a umírají. Téměř třicet procent lidí je znovu hospitalizovaných a to je příliš. Čísla jsou obrovská,” uvedl Kamlesh Khunti pro list The Telegraph.

Lékař upozorňuje na dosud nepříliš známou věc, a sice skutečnost, že se u mnoha pacientů po prodělání koronavirové infekce rozvíjí cukrovka druhého typu. Zatím však není známo, proč se tak děje a bude nutné to zjistit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments