Přežít leteckou katastrofu je téměř nemožné. Málo známé pravidlo ale vaše šance výrazně zvýší

Bojíte se létat? Možná máte v hlavě všechny ty scénáře katastrofických filmů nebo informace o leteckých katastrofách, které jste viděli v televizi nebo četli. Není třeba mít z létání strach, protože jde o jeden z nejbezpečnějších způsobů cestování. Nicméně rozhodně neuškodí znát základní pravidla pro případ, že by se něco semlelo.

Dbejte pokynů posádky

Každý, kdo už párkrát cestoval letadlem, asi úvodní poučení, které dostává od palubního personálu, přechází bez většího zájmu. Dost často se ony informace, které podávají letušky a další personál, dokonce setkávají s parodiemi. Přesto je však dobré si tyhle základy občas osvěžit – jsou v nich totiž jednoduché, ale velmi důležité informace, které vám mohou zachránit život.

Ať už jde o umístění nouzových východů, kyslíkových masek nebo záchranných vest – v případě opravdové havárie si chcete být stoprocentně jistí, kde tyhle věci najdete a jak je máte použít.

Pokud během letu dojde k nějakým problémům, spolehněte se na palubní personál – prošel si celou řadou školení a má roky zkušeností, takže je dobré řídit se tím, co vám říká.

Zachovejte klid

I v případě, že se skutečně začne dít něco znepokojivého – například dramatické turbulence nebo snížení tlaku v kabině – je důležité zachovat klid. Pořád je velmi malá šance, že se s vámi letadlo zřítí. Navíc když budete panikařit, vydýcháte si vzduch rychleji, takže i z toho důvodu, je dobré zůstat v klidu.

Pokud dokážete odolat stresu, budete schopní lépe vyhodnocovat situaci a soustředit se na pokyny, které vám dává palubní personál.

Foto: Shutterstock

Opravdový pád letadla

Kdyby se opravdu stalo, že se letadlo s vámi na palubě zřítí (a ta pravděpodobnost se vážně blíží nule, takže si s tím nedělejte starosti), snažte se zvýšit své šance na přežití. Použijte kyslíkovou masku, zůstaňte připoutaní, zaujměte pozici v předklonu, v níž si budete chránit hlavu a krční páteř.

V okamžiku, kdy letadlo dosedlo či dopadlo na zem a vy jste přežili, nepanikařte. Zkontrolujte, zda, případně jaká máte zranění, a jak jsou na tom spolucestující ve vašem okolí. Pokud zůstal někdo z palubního personálu při vědomí, řekne vám co dál. Pokud ne, jednejte sami – pokuste se dostat z letadla (ale netlačte se s ostatními přeživšími, nevytvářejte paniku). Opustit urychleně letadlo je nutné především v situaci, kdy vidíte oheň nebo cítíte kouř.

Jestliže necítíte bezprostřední ohrožení a sami nemáte žádná vážná zranění, pomozte s evakuací zraněným nebo panikařícím spolucestujícím.

Nic z toho zřejmě nebudete potřebovat

Létání se však není třeba bát. Je nutné znát bezpečnostní pravidla, ale pravděpodobnost, že je někdy budete potřebovat, je opravdu velmi nízká. To spíše vyhrajete v loterii!

Foto: Shutterstock, zdroj: Euronews

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments