Přitvrdíme, budou padat vysoké pokuty, oznámil policejní prezident. Prozradil úsměvné výmluvy, které policisté poslouchají každý den

Doba benevolence skončila, je čas na tvrdé vymáhání nových opatření. Tak se dají číst slova policejního prezidenta Jana Švejdara, který hovoří o tom, že přichází přitvrzení při kontrolách mezi okresy. Řada lidí stále zkouší, co policisté ještě vydrží, teď jim ale při neodůvodněných přechodech hranic okresů hrozí vysoké pokuty.

“Nechci říkat, že byl takový pokyn dán, ale samozřejmě už naši policisté vědí, že by po prvních dnech měli trochu přitlačit,” uvedl policejní prezident Jan Švejdar pro MF DNES. “Ale samozřejmě to záleží na situaci na místě. Konkrétní policisté sami musí vyhodnotit, zda toho někdo zkouší zneužívat, nebo opravdu zapomněl.”

Policie si je prý dobře vědoma toho, že lidé na sociálních sítích sdílejí stanoviště kontrol, z nichž víceméně stálých je přibližně 500. To však podle Švejdara neznamená, že se nemohou objevit kontroly na jiných místech. “Takže když si člověk dá tu práci, že si najde cestičku mimo kontroly mezi okresy, nemá zaručeno, že nebude zkontrolován jinde. Může tam být jiná hlídka. A vzhledem k tomu, že provádíme kontroly namátkové, může se s policií potkat kdekoliv.

Dosud bylo zastaveno a vráceno 1378 lidí, přičemž 181 z nich byla udělena pokuta. Policisté na místě mají poměrně velkou volnost v tom, zda a jak vysokou pokutu udělí. Dá se však očekávat, že v těchto dnech bude udělování pokut častější, a to ve vyšší míře. Na místě může policista udělit pokutu až 10 tisíc korun, případně postoupit věc do správního řízení, kde hrozí ještě vyšší sankce.

Lidé to přitom na policisty stále zkouší s nejrůznějšími výmluvami. “Docela mě pobavilo, když byly uzavřené okresy Trutnov, Sokolov, Cheb, kolikrát za den může komu prasknout voda na chalupě nebo vítr utrhnout střechu. To byly standardní výmluvy,” uvedl Jan Švejdar.

Velmi oblíbená je také výmluva s tiskárnou a papírem. “Někteří řidiči totiž hlídce řekli: Nemám tiskárnu, papírnictví je zavřené a já doma papír nemám. To skutečně pár lidí se smrtelně vážným výrazem řeklo. Zrovna před chvílí mi sem na sekretariát policejního prezidia volal nějaký pán, že je zedník, musí někam jet, ale nemá tiskárnu, nemá papír a chce si to se mnou vyřídit. To je prostě realita.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments