Příznaky, podle kterých poznáte dlouhodobý Covid. Lékaři varují, že nejvážnější případy postihuje méně než ty lehké

Lékaři se stále tak úplně nedokáží dostat novému typu koronaviru na kobylku. Kromě toho, že nemají v ruce žádný skutečně spolehlivý lék ani vakcínu, stále tápou i v tom, jak vlastně virus postihuje organismus a především je znejisťuje otázka takzvaného dlouhodobého Covidu, tedy těžko vysvětlitelných příznaků, jež trvají i poté, co prvotní symptomy pominuly a pacient již není pozitivní.

V Česku budou tisíce lidí s dlouhodobým covidem

Bohužel je stále velké množství pacientů, kteří se z nemoci Covid-19 dosud nevyléčili ani po dlouhé době. Přitom se nakazili už na jaře, ale pořád trpí značnými problémy, které jim brání v tom, aby se vrátili ke svému starému životu “před nemocí”. Je třeba říct, že nejde o zanedbatelnou skupinu. V České republice se o ní dosud příliš nemluvilo, protože na jaře onemocnělo jen malé množství lidí, a tak se dlouhodobé následky covidu nestačily promítnout. Odborníci jsou ale znepokojeni způsobem, jakým v Česku proběhla druhá vlna koronaviru. Tu se sice už podařilo dostat pod kontrolu, ale vzhledem k obrovskému počtu lidí (mluví se až o milionu), kteří nákazou prošli, se lékaři obávají právě toho, že v příštích měsících budou mít plné ordinace pacientů, kteří sice nemají už přímo koronavirus, ale stále se potýkají s jeho následky.

Stačí se podívat do Velké Británie, kde první vlna udeřila velkou silou a zanechala po sobě nejen spoustu mrtvých, ale právě i těch, kteří dosud trpí nepříjemnými následky. Zpráva Národního ústavu pro výzkum zdraví uvádí, že tito pacienti si ve velkém stěžují na neustupující příznaky, deprese či celkovou fyzickou a psychickou únavu. Objevuje se u nich mozková mlha, problematické dýchání a některé jejich orgány, jako ledviny, srdce nebo střeva, stále nefungují správně.

Podle odborníků za těmito problémy stojí pravděpodobně jeden ze čtyř syndromů. Nejčastěji se uvádí trvalé poškození plic a srdce, syndrom po intenzivní péči, syndrom po virové únavě a přetrvávající symptomy Covidu-19. Ve Velké Británii se už lékaři smířili s tím, že toto bude skutečně dlouhodobý problém vyžadující trvalá řešení. Proto zde už vznikají specializované kliniky, které pomáhají právě pacientům s dlouhodobým covidem.

Lehčí případy se komplikují

Jednu z nejcitovanějších studií na téma dlouhodobého covidu má na svědomí lékařka Elaine Maxwellová. Ta přitom měla logickou hypotézu, kterou se řídila i řada jejích kolegů. Domnívala se, že dlouhodobé následky covidu hrozí nejvíce u lidí, kteří projdou těžkým průběhem nemoci. Proto ji překvapilo, když výsledky jejího výzkumu tvrdily něco jiného. Za předpokladu, že covid těmto pacientům trvale nepoškodil orgány, dokázali se z nemocnice poměrně rychle vrátit k běžnému životu. Naopak zjistila, že velké množství pacientů s relativně lehkým průběhem má dodnes velké problémy. “Teď už víme, že existují pacienti s lehkým průběhem, kteří jsou na tom hůře, než ti, kteří byli připojeni k plicní ventilaci,” uvedla Elaine Maxwellová.

Lékařka navíc poukazuje na související problém, který celou věc ještě zhoršuje. Lidé trpící dlouhodobými následky covidu totiž obvykle začnou dříve či později trpět psychickými chorobami, jako je deprese nebo úzkost. Ty potom ještě více komplikují složitou léčbu a stav dotyčných zhoršují.

Foto: Adobe Stock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *