Úspory od 1. ledna 2024 se dotknou takřka každé domácnosti. Některé na to hodně doplatí

Těžké časy pro Čechy bohužel ani zdaleka neskončily. Sotva jsme se vypořádali s vnějšími šoky pro naši společnost, ať už šlo o energetickou krizi nebo opravdu vysokou inflaci, už se na nás chystají další nepříznivé věci. Tentokrát je v hlavní roli stát, který minulé roky také citelně zasáhly, a teď zjišťuje, že už jednoduše nemá dost peněz na běžné výdaje. Pochopitelně si může půjčovat a dále se zadlužovat, ale to lze také jen do určité míry, která byla podle všeho překročena.

Všechno je připraveno, oholí vás

Je tak nutno se obrátit tam, kde se dá vždycky vybrat něco navíc. Tedy na občany. Před pár měsíci byl vytvořen speciální konsolidační balíček, nad kterým tehdy mnozí mávli rukou, protože podle nich bude stejně ještě přepracován a kdoví, kdy vstoupí v platnost.

To už teď ale víme a navíc víme, že mnoho úlev následné úpravy nepřinesly. Vše se rozjede 1. ledna 2024, kdy Češi záhy zjistí, že jim v kapsách zůstává podstatně méně peněz, než byli zvyklí. Zvýší se totiž některé daně, a to pořádně a zruší se nejrůznější finanční výhody nebo slevy na dani.

Podle některých propočtů bude výsledkem to, že průměrná domácnost přijde o 90 až 100 tisíc korun každý rok. To je opravdu citelná ztráta, protože dosahuje nějakých 7500 korun za měsíc. Sami řekněte, kdo z vás má takovou částku aktuálně nazbyt? Je navíc nutné, abyste své hospodaření změnám v příštím roce přizpůsobili.

Foto: Shutterstock

Hodně to proškrtali

V první řadě se zvýší daň z nemovitých věcí, a to v průměru na 1,8násobek současného stavu. Média už ale přinesla příklady, kdy dojde k navýšení o stovky procent. Ano, dosud se za nemovitosti platí nízké daně, ovšem do budoucna se předpokládá další růst této daně.

Významně se omezí také oblíbená sleva na manželku, která některé domácnosti připraví sama o sobě o 25 tisíc korun ročně. Bylo totiž rozhodnuto, že čerpat ji mohou pouze ty páry, kde jeden z manželů pečuje o dítě mladší tří let. Pak už nárok zaniká.

Čtěte také: Průšvih českých bank. Naplno ukázaly, proč by každý měl mít peníze v hotovosti

Konsolidační balíček je zrádný v tom, že přináší i celou řadu maličkostí, kterých jsou desítky, ale kdy každá jedna z nich znamená zářez do rozpočtu domácností. Kromě změn v DPH, které zdraží některé zboží, zatímco jiné příliš nezlevní, tu máme také výrazné zdražení dálniční známky na 2300 korun nebo omezení státní podpory stavebního spoření.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments