Proč nám to jenom děláte, nechcete mít Vánoce, ptá se a vyhrožuje Babiš na videu. Za vše mohou lidé, odmítá svou zodpovědnost

Vláda Andreje Babiše se ocitla v nelehké situaci, kam však sama sebe vmanévrovala navzdory upozorněním odborníků. Dnes už je jasné, že rozvolnění přišlo příliš brzy a mělo se dát na rady Romana Prymuly, podle kterého se restaurace a obchody měly otevřít nejdříve v polovině prosince. Potom byla šance, že se až do konce roku znovu zavírat nebudou a lidé si užijí alespoň jakés takés Vánoce.

Vláda opět zařízla restaurace

Jenže vláda otevřela prakticky vše už začátkem prosince, a ještě předtím, než se stihl tento krok projevit, začala už tak nelichotivá čísla znovu růst. V úleku před tím, co přinese návrat žáků do škol a lidé v restauracích a obchodech, začala vláda dělat nepředložené kroky. Rozhodla se naředit systém PES, aby nemusela znovu vše zavírat a vrátila se k chaotickým opatřením “aby se neřeklo”, tedy například uzavření restaurací ve 20:00. Jak ale hospodští upozorňují, to není jen zkrácení provozní doby o dvě hodiny, ale de facto odepsané večerní tržby. Málokdo se půjde do restaurace po práci chvatně najíst, aby před osmou stál u kasy a platil účet.

Vláda si v této situaci zjevně neví rady, a jak už je dobrým zvykem premiéra Andreje Babiše, rozhodl se vinu hodit na lidi. “Proč to děláte? Abychom měli zkažené Vánoce a museli republiku uzavřít?” obvinil ve svém videu na Facebooku spoluobčany z toho, že za zhoršení mohou oni. “Všichni pracují, dělají maximum a celý rok na sebe berou vysokou zátěž. Jenže nezodpovědní lidé jim to kazí.

Premiérovi vadí Pražané

Andrej Babiš se navíc zcela nepochopitelně pustil do Pražanů, kteří na Mikuláše vyrazili na Staroměstské náměstí. “Podle pravidel tam mělo být na 50 lidí. Navíc nechápu, že jsou na Staromáku povoleny stánky s občerstvením,” upozornil Babiš na podle něj nedodržená opatření. Faktem ale je, že Praha je na tom z celé země po epidemiologické stránce nejlépe a pouze díky ní se mohlo přejít ze čtvrtého do třetího stupně.

Premiér si stěžoval také na to, že primátor Zdeněk Hřib nezařídil posílený provoz MHD po desáté hodině. “Nechápu, proč je provoz MHD v Praze od 22. hodiny večer omezen. Výmluvy, že o plánových nařízeních nevěděl dopředu, jsou nesmysl, všichni to věděli. Teď jsou kvůli omezením lidé v tramvajích jako sardinky a já nechápu, proč Hřib protestuje,” uvedl Babiš. Jeho ministr zdravotnictví Jan Blatný však omezením provozní doby restaurací na 20:00 sám ukázal, jak moc chaotická opatření vláda vydává.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments