Profesor Flegr radí, jak se nenakazit koronavirem. Naštěstí je to chcípáček, povzbuzuje

Koronavirus řádí všude kolem, a pokud na jaře platilo, že málokdo znal někoho nakaženého, dnes už je nemoc covid-19 mnoha rodinám nebezpečně blízko. Rychlost šíření nákazy evokuje dojem, že tomuhle se nedá ubránit. Pravdou je, že koronavirus je podstatně infekčnější než chřipka a sezónnost navíc prokazuje pouze svou silou, nikoliv výskytem. Jeden by mohl propadnout pocitu, že je koronavirus možná lepší prodělat co nejdříve.

Na takovou úvahu ale covid-19 může být až příliš nebezpečnou chorobou, která může člověka usmrtit nebo se na něm dlouhodobě podepsat. Problém spočívá také v tom, že stále nemáme dostatečně dlouhá data od pacientů, kteří koronavirus prodělali v první vlně. Nevíme proto, jaké může mít nemoc dlouhodobé následky a zda skutečně dochází k plnému vyléčení.

Jedno je tedy jisté: pokud je to možné, lepší je se koronavirem nenakazit. A ano, je to možné. Za tímto účelem připravil evoluční biolog profesor Jaroslav Flegr podrobný seznam rad, které by vás před koronavirem měly ochránit. Nikdy to pochopitelně není jisté na 100 %, ale dodržování těchto zásad vás pomůže udržet ve fyzickém i psychickém zdraví. Tyto rady zveřejnil profesor na svém facebookovém profilu.

A přestože Jaroslav Flegr epidemií jako takovou dlouhodobě varuje, samotný virus ho svými schopnostmi kdovíjak neohromil. “Máme štěstí, že ten koronáč je takovejhle chcípáček. Tohle není pořádná pandemie. To co teď přišlo je blbý, zchudneme z toho, ale berme to jako takové ostré bojové cvičení,” uvedl profesor Flegr. Ten už se dříve nechal slyšet, že jsme svým způsobem měli štěstí žít dlouhou dobu bez podobného karambolu, a když už přišel, je dalším štěstím, že nás rovnou nevyhubí.

Čtěte také: Komentář: Profesor Flegr měl pravdu ve všem. Vláda by ho měla požádat o pomoc pro krizový štáb

Rady Jaroslava Flegra, jak se nenakazit koronavirem

 1. Zachovávat sociální distanc – když to jde, nepřibližovat se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkat se jich.
 2. Nainstalovat si do telefonu eRoušku.
 3. Umývat si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikovat sdílené předměty (klávesnice a podobně).
 4. Nosit kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadovat, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
 5. Nevycházet mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání.
 6. Nakupovat vše co lze pouze po internetu.
 7. Nezúčastňovat se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadovat od členů domácnosti.
 8. Větrat a udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
 9. Udržovat se v dobré fyzické kondici – jíst dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybovat se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívat a spát.
 10. Udržovat se v dobré psychické kondici – komunikovat telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumovat na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) číst knihy, vzdělávat se, pomáhat druhým, snažit se si udělat minimálně jednou denně radost.
 11. Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
 12. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsát knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
183 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments