Průšvih s tepelnými čerpadly v Česku. Inženýři hlasitě varují, domácnosti se nedoplatí

V minulých dvou letech se to jevilo takřka jednoznačně. Kdo si nainstaluje tepelné čerpadlo, má nárok na štědrou dotaci a ještě hodně ušetří na elektřině, obzvlášť pokud to doplní solárními panely na střeše a nějakou tou baterií. Jak se ale ukazuje, propočty s vysokou úsporou fungovaly především v teorii a na papíře a reálně to zdaleka tak slavné není. V některých případech se to ukazuje být dokonce jako velmi nevýhodné.

Teorie tentokrát selhala

Zákazník nesmí dát na jednostranná prohlášení o výhodnosti. Není radno nechat se zlákat nepodloženými sliby a ujištěními o jednoduchosti výměny zdroje tepla,” cituje server Faei prohlášení České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Ti již před časem varovali před tím, že by se lidé neměli nechat ovlivnit tím, co jim kdo nakuká a především celkovým sentimentem, který v zemi panoval. Jedna věc jsou totiž teoretické kalkulace úspor, které snesou s trochou nadsázky všechno, druhou věcí je pak ale reálný provoz, kde narazíte na celou řadu omezení.

Například na to, že fotovoltaické panely na střechách v zimě nevyrábí prakticky žádnou elektřinu nebo jen minimálně. V ten moment si ale začne tepelné čerpadlo brát mohutně elektřiny ze sítě. A je třeba říct, že elektřina je stále velmi drahá. Aktuální cena za jednu megawatthodinu je 3 990 Kč. Lze se dostat i níže, ovšem za cenu fixace, která se může ukázat být nevýhodnou.

Když je potřeba, nefunguje to

Největší potřebu tepla mají přitom rodinné domy v České republice právě v zimě. Tehdy spotřebujete největší část celoroční spotřeby. Je pak sice hezké, že elektřinu vyrábíte v létě ostošest, jenže tehdy ji pro tepelné čerpadlo příliš nevyužijete. Naopak v zimě se stále mnohem více vyplácí topení plynovým kotlem, a to i proto, že plyn je levnější.

Je tu přitom ještě další faktor. Stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu výrazně navýšil regulovanou cenu elektřiny. To ze všeho nejvíce dopadne právě na majitele tepelných čerpadel, kterým se roční vyúčtování může zvýšit klidně i o deset tisíc korun.

Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla

Je přitom třeba zohlednit i nemalé náklady, které lidé do tepelného čerpadla navzdory dotacím museli investovat. Nejde vůbec o levnou záležitost, přičemž inženýři z ČKAIT rozporují i často zmiňovaný mýtus o tom, že by šlo o bezúdržbové zařízení. Naopak, poruchy jsou poměrně časté a je třeba řešit i životnost. Jednoho dne bude potřeba čerpadlo vyměnit, a to opět nebude nic příjemného. Tehdy už přitom žádnou dotaci dostat nemusíte.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 42SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 Replies to “Průšvih s tepelnými čerpadly v Česku. Inženýři hlasitě varují, domácnosti se nedoplatí

 1. Aktuální cena za jednu MWh je spíš k 5-6000 bez DPH a až bude těch 3900, tak bude topení s TČ skoro zadarmo.

  1. Pokud chcete jde to mít takto levnou energii, napište mi.
   Jinak pan co tento článek napsal micha hrušky s jablky. A je totálně mimo mísu.
   Je pravda že distribuce hybe s cenou energii, ale když už si pořídíte fve, měli by jste ji i v zimě využít. A tepelka, pokud jsou dobře navržena umí pěkně uspořit.

 2. Stále se aktivně mlčí o značné neefektivitě TČ z venkovního vzduchu v našem zeměpisném pásmu, kdy při mrazech zdaleka není dosahováno vyššího topného faktoru TČ. Tato TČ jsou efektivní při venkovních teplotách nad +5’C. Při např. -10’C máte TF TČ kolem hodnoty 1, a tedy přínos TČ je nulový

  1. TČ vzduch-voda má i v nízkých mínusových teplotách poměrně slušnou účinnost a to výrobci uvádí jako hotovou věc, Má to jen jeden háček, ta účinnost je spočítána i z toho, čím odmražujete výparník. Takže už to čerpadlo topí dovnitř třeba 40 minut a 20 minut z hodiny odmražuje. Proto si zapne bivalentní zdroj, když nestíhá. 90 % TČ má jako bivalentní zdroj elektrickou vložku. Hups, nároky na rozvodnou síť jsou pak extrémní. Běda, když bude zima a nebude v Německu foukat.

 3. Nejenom ta tepelná čerpadla, ale i další pokrokové záležitosti, byly vzaty za špatný konec, že se šlo cestou jednostranného vnucování.

 4. Moje zkušenost s TČ je zatím po 2 letech velice pozitívní. Mám TČ + FTV 9kWp. Záleží asi na tom s čím to porovnávame. Před tím jsem topil elektrickým kotlem s příkonem 14kWh. S TČ po roce jsem snížil spotřebu el, energie o 50% na 7,5 MWh. A to jsme na teplu nešetřili v domě bylo i 23*C. FTV mi vyrobila za rok 9MWh. 4,5MWh jsem prodal do sítě a 4,5MWh jsem použil na vlastní spotřebu. S platbou za el.energii jsem na spotu. Celkové náklady v roce 2023 za el. energii jsem mněl kolem 3 tis Kč / rok. Kdybych nic neudělal platil bych kolem 100 tis Kč za rok. Takže to co píšou je docela relatívni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *