23. 7. 2024

6 příspěvků u článku “Průšvih s tepelnými čerpadly v Česku. Inženýři hlasitě varují, domácnosti se nedoplatí

 1. Aktuální cena za jednu MWh je spíš k 5-6000 bez DPH a až bude těch 3900, tak bude topení s TČ skoro zadarmo.

  1. Pokud chcete jde to mít takto levnou energii, napište mi.
   Jinak pan co tento článek napsal micha hrušky s jablky. A je totálně mimo mísu.
   Je pravda že distribuce hybe s cenou energii, ale když už si pořídíte fve, měli by jste ji i v zimě využít. A tepelka, pokud jsou dobře navržena umí pěkně uspořit.

 2. Stále se aktivně mlčí o značné neefektivitě TČ z venkovního vzduchu v našem zeměpisném pásmu, kdy při mrazech zdaleka není dosahováno vyššího topného faktoru TČ. Tato TČ jsou efektivní při venkovních teplotách nad +5’C. Při např. -10’C máte TF TČ kolem hodnoty 1, a tedy přínos TČ je nulový

  1. TČ vzduch-voda má i v nízkých mínusových teplotách poměrně slušnou účinnost a to výrobci uvádí jako hotovou věc, Má to jen jeden háček, ta účinnost je spočítána i z toho, čím odmražujete výparník. Takže už to čerpadlo topí dovnitř třeba 40 minut a 20 minut z hodiny odmražuje. Proto si zapne bivalentní zdroj, když nestíhá. 90 % TČ má jako bivalentní zdroj elektrickou vložku. Hups, nároky na rozvodnou síť jsou pak extrémní. Běda, když bude zima a nebude v Německu foukat.

 3. Nejenom ta tepelná čerpadla, ale i další pokrokové záležitosti, byly vzaty za špatný konec, že se šlo cestou jednostranného vnucování.

 4. Moje zkušenost s TČ je zatím po 2 letech velice pozitívní. Mám TČ + FTV 9kWp. Záleží asi na tom s čím to porovnávame. Před tím jsem topil elektrickým kotlem s příkonem 14kWh. S TČ po roce jsem snížil spotřebu el, energie o 50% na 7,5 MWh. A to jsme na teplu nešetřili v domě bylo i 23*C. FTV mi vyrobila za rok 9MWh. 4,5MWh jsem prodal do sítě a 4,5MWh jsem použil na vlastní spotřebu. S platbou za el.energii jsem na spotu. Celkové náklady v roce 2023 za el. energii jsem mněl kolem 3 tis Kč / rok. Kdybych nic neudělal platil bych kolem 100 tis Kč za rok. Takže to co píšou je docela relatívni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *