Řešení bytové krize? Ať se lidé smíří s tím, že nebudou bydlet ve svém, hlásí ANO

V České republice snad neuplyne týden, aniž by se nějakým způsobem neřešila nedostupnost nemovitostí, a to především ta cenová. V posledních dnech jsme se dozvěděli, že byty znovu významně zdražily a ceny nesrovnala ani koronavirová krize, ba právě naopak – podle všeho je vystřelila ještě výše, protože mnoha lidem zbyly peníze, které neměli za co jiného utratit, případně se obávali znehodnocení úspor v důsledku inflace.

Nedostupnost bydlení je tak jedinečným volebním tématem, kterých se přitom před letošními volbami příliš nedostává. Politici však jakoby se báli ho uchopit. A když tak učiní, dopadne to většinou nešťastně. Piráti si například vylámali zuby tím, že začali nahlas spekulovat o výrazném zvýšení daně z nemovitosti. Nikomu však nebylo příliš jasné, jakým způsobem by to mělo samotné nemovitosti zlevnit.

Se svou troškou do mlýna teď přispěchalo i Hnutí ANO. Strana Andreje Babiše, respektive jeho marketingoví mágové, však zřejmě dobře věděli, proč se k tématu raději nevyjadřovat. Pravděpodobně totiž nemá dobré řešení a veškeré návrhy budou buď extrémně populistické nebo naopak nepopulární. Mlčení teď na přímý dotaz porušila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Máme v sobě zakódováno, že aby se nám dobře žilo, potřebujeme k tomu mít svůj dům nebo byt. My ale chceme podporovat především formu nájemného bydlení, což umožní i mnohem větší flexibilitu pracovní síly. Měli bychom si na rovinu říci, že zejména ve velkých městech ne každý bude mít svůj byt, ale měl by mít možnost volby – tedy pronajmout si byt,” řekla Dostálová Lidovým novinám.

Hnutí ANO tak přiznává, že jeho záměrem není podporovat snahu lidí zajistit si vlastní bydlení. Jejich snažení půjde ve směru zajištění dostupného nájemního bydlení. Faktem je, že to stát dokáže zajistit lépe, než se snažit neobratně regulovat celý trh.

Podobným směrem, ale přeci jen trochu jinak, uvažují také sociální demokraté. Těm se nelíbí, že nájmy stoupají, a to kvůli tomu, že řada investorů nedává své byty na trh a nechají je raději ležet ladem. “Investor, který chce uložit své peníze a vydělat, dnes není ani motivován koupený byt pronajmout. Nemusí platit daň z převodu a hradí úplně zanedbatelnou daň z nemovitosti bez jakékoli progrese,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments