Řešení bytové krize? Ať se lidé smíří s tím, že nebudou bydlet ve svém, hlásí ANO

V České republice snad neuplyne týden, aniž by se nějakým způsobem neřešila nedostupnost nemovitostí, a to především ta cenová. V posledních dnech jsme se dozvěděli, že byty znovu významně zdražily a ceny nesrovnala ani koronavirová krize, ba právě naopak – podle všeho je vystřelila ještě výše, protože mnoha lidem zbyly peníze, které neměli za co jiného utratit, případně se obávali znehodnocení úspor v důsledku inflace.

Nedostupnost bydlení je tak jedinečným volebním tématem, kterých se přitom před letošními volbami příliš nedostává. Politici však jakoby se báli ho uchopit. A když tak učiní, dopadne to většinou nešťastně. Piráti si například vylámali zuby tím, že začali nahlas spekulovat o výrazném zvýšení daně z nemovitosti. Nikomu však nebylo příliš jasné, jakým způsobem by to mělo samotné nemovitosti zlevnit.

Se svou troškou do mlýna teď přispěchalo i Hnutí ANO. Strana Andreje Babiše, respektive jeho marketingoví mágové, však zřejmě dobře věděli, proč se k tématu raději nevyjadřovat. Pravděpodobně totiž nemá dobré řešení a veškeré návrhy budou buď extrémně populistické nebo naopak nepopulární. Mlčení teď na přímý dotaz porušila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Máme v sobě zakódováno, že aby se nám dobře žilo, potřebujeme k tomu mít svůj dům nebo byt. My ale chceme podporovat především formu nájemného bydlení, což umožní i mnohem větší flexibilitu pracovní síly. Měli bychom si na rovinu říci, že zejména ve velkých městech ne každý bude mít svůj byt, ale měl by mít možnost volby – tedy pronajmout si byt,” řekla Dostálová Lidovým novinám.

Hnutí ANO tak přiznává, že jeho záměrem není podporovat snahu lidí zajistit si vlastní bydlení. Jejich snažení půjde ve směru zajištění dostupného nájemního bydlení. Faktem je, že to stát dokáže zajistit lépe, než se snažit neobratně regulovat celý trh.

Podobným směrem, ale přeci jen trochu jinak, uvažují také sociální demokraté. Těm se nelíbí, že nájmy stoupají, a to kvůli tomu, že řada investorů nedává své byty na trh a nechají je raději ležet ladem. “Investor, který chce uložit své peníze a vydělat, dnes není ani motivován koupený byt pronajmout. Nemusí platit daň z převodu a hradí úplně zanedbatelnou daň z nemovitosti bez jakékoli progrese,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

23 názorů k článku “Řešení bytové krize? Ať se lidé smíří s tím, že nebudou bydlet ve svém, hlásí ANO

    1. chlapče chlapče ale toto hlásí piráti a chtějí toho dosáhnout zdaněním nemovitostí a dědickou daní a zdaněním nevyužívaných realit ano sice nemusím ale nedej bože aby se k moci dostali piráti výsledky vidíš např. v berlíně a praha do taky šturmuje

      1. Piráti do každého pronajatého bytu dodají k české rodině nějakého migranta v rámci obohacení rodiny.

  1. Anarchisticko neomarxistické pirátské a socanské manýry pronikly už i do ANO. Sociálně slabší, kteří se nezmohou na vlastní bydlení, místo aby se snažili toho dosáhnout, raději zvolí cestu pomsty úspěšným ve stylu “když mě chcípla koza, tobě ať také.”

    1. No tak to je snad jasné že normalní člověk s platem 30 tis.kč čistého si nepořidí ani slepiči klec o 30m2 za 2.9 mil.kč ve většich městech. A aby měla rodina se společným přijmem 50 tis.měsičně a mohli dát 1mil.kč + měsicně splacet 17 tis.kč to je také pro 80% lidí problém . I 40 let starý byt 2+1 dnes stojí od 3.5 mil.výše + dalšich 400 tis. na rekonstrukci ☹ A jiné to nebude ať bude ve vládě jaká koliv strana !

  2. Každej snad někde bydlel , mimodětí z dětských domovů.tak co tady furt brečíte o nedostupným bydlení. Mladí si jezdí autama, cestují po světě , chlastají, kouří a nechají se tetovat, nepracují berou drogyx a pak brečí, že nemají na bydlení – běžte už s tím do prdele socani jedni a pifráti -loupežníci.

  3. Já pamatuju,že fabriky aby nepřišly o své zaměstnance měly své byty.Nájem mírný.Hlavně mladí na to slyšeli,v klidu si mohli buď našetřit na vlastní,nebo tam zůstat.Každá doba má něco,co by se nemělo zatracovat,ale rozvíjet.

    1. Máte pravdu
      V dobách hluboké socialistické totality před rokem 1989, stát poskytoval a prodával prostřednictvím (dle katastrálního území) příslušných Místních národních výborů na výstavbu rodinných domků pozemky o velikosti 700-800m2 za cenu v celé ČSSR stejnou za Kč 4.700 až 5.000 Kč.
      Prostřednictvím ČS spořitelny stát poskytoval půjčky na výstavbu RD s úrokem 2,7% na rodinný domek samostatně stojící a 1% na rodinný domek řadový nebo dvojdomek….a to až do výše rozpočtových nákladů na výstavbu, kterou garantoval projektant RD.
      Přitom pozemky na RD řadové stát poskytoval stavebníkům občanům zadarmo!!!!…jednalo se o parcely do plochy 400m2.
      Dále stát poskytoval prostřednictvím zaměstnavatele stabilizační půjčku ve výši
      Kč 100.000,- když se zaměstnanec upsal zaměstnavateli, že bude po dobu 10let pracovat v jejich podniku. Když se přeci jen rozhodl stavebník zaměstnavatele opustit, peníze za něj mohl doplatit jeho nový zaměstnavatel tomu původnímu, což bylo tehdy bězná praxe.
      Dále stát poskytoval v obcích, kde nebyla kanalizace finanční nevratnou dotaci ve výši
      Kč 10.000,- na realizaci vyvážecí odpadní jímky a dotaci ve výši Kč. 10.000 na vybudování studny,
      Dále stát poskytoval jako prémii za dokončení bytové jednotky v rodinném domku do 3 let, finanční dotaci ve výši Kč 4.000,-

      Při stavbě RD o dvou bytových jednotkách stát platil stavebníkovi při dokončení obou bytů do 36 měsíců (rozhodovalo nabytí právní moci stavebního povolení a den kolaudace) částku ve výši
      Kč 8.000,-
      V 70 a 80 letech za bolševika náklady na výstavbu RD svépomocí činily Kč 100-150.000,- Při dodavatelském způsobu výstavby státním stavebním podnikem se tyto náklady navýšili o zhruba 20%.
      Státní půjčky na družstevní byty byly poskytovány do plné výše nákladů na koupi bytu, který stavěl socialistický stát.
      Půjčka na koupi družstevního bytu byla státem poskytována s 1% úrokem.
      Družstevní byty se pohybovali v tehdejší době ve výši Kč 15 – 45.000,-
      Průměrný plat v tehdejší ČSSR byl 2.700 -3.500 hrubého.
      Ve stavebnictví jsem pracoval od roku 1971. Vím o čem píšu.

  4. Co cekat od piratu,mladi lide sminimalnimi zivot.zusenostmi nemohou ridit stat.P Michalek na TV Prima tvrdil ze TG Masaryk vedel co je to internet.Toto jsem videl na vlastni oci.Takze zrejme okolo let 1918-37 serfoval na goglu,mel Facebook,Instagram,Twiter ad.Tito lide maji vest tuto zemi? Nikdy.Jsou to komunisti.Ja jsem si jako zednik postavil druhy dum pro decka,je nyni prazdny,vlozil jsem do toho,penize drinu,pot,ma investice a ted mam za to platit dan,ze je prazdny?Kde to jsme?Dru jak mezek.Delam po stavbach 16h.A proto jsem svyma rukama vydelal vydrel a pak mam.Jestli tohle nekdo udela,uz nikdy,nikdy neprispeji na zadnou katastrofu,povodne,tornada.Na nic!Daroval jsem 100.000kc na obce postizene tornadem a v Mikulcicich dru zadarmo jak mezek a pomaham.Na sve vydrene majetky si sahat nenechame.Jak si myslite ze to dopadne.Reknu vam to.Pokud na nas sahnou,jeste vice se zvednou ceny bytu a domu,zvednou se ceny stavebnich remesel,protoze co nam vlada sebere,to si vezmeme od jinych zpet.A kdo za tyto napady v konecnem dusledku muze?Nasi rodice.Ti chteli,aby jejich deti studovali,a nechodili na ucebni obory. Vysledek vidite.Pirati s drdama a inteligence na prd,produkuji same nesmysly.K Babisovi jsem zdrzenlivy,ale,za jeho vlady tato ekonomika slapala nejlepe v historii.Kdyby nebylo kovidu,dostal by ve volbach40%.To je muj nazor. Pavel

    1. Až na ten konec skvělé. Jak může člověk, který sám něco vybudoval obhajovat absolutního zloděje a komunistu to fakt nepochopím. Ekonomika šlape Burešovi NAVZDORY, rozhodně ne díky němu.

    2. Proc maji deti chodit na ucnak aby jak otroci dreli na stavbe 16 hodin denne za 15-20 tisic hrubyho jako ty,kdyz mohou sedet nekde v kanclu za dvojnasobny plat???Ach Pavliku,Pavliku,ty jsi ponekud jednoduchy clovek,tobe sudicky do vinku moc rozumu nedaly……..

      1. Nemáte úplně přehled za kolik dneska mohou dělat zedníci, když dělají na sebe… Pokud se člověk nebojí zodpovědnosti za svou práci (ať v kanceláři, nebo v řemesle), tak má pěkné peníze. Pokud mé děti budou cítit, že je baví řemeslo, bránit jim nebudu, přestože rukama pracovat nemusím…

  5. My už jsme kvůli tomu začali usilovat o imigrační víza do USA. V Texasu jako elekroinženýr pěkný střední dům odpovídá mým 3 ročním platům, tady 12. ….

  6. Dopadne to možná jako v minulosti tak, že byty postaví obce za značné podpory státu a pak je po pár letech pod cenou rozprodají na základě pokřivených výběrových řízení, nebo dokonce i bez nich.

  7. kde jen dělají soudruzi kapitalisti po sametovém puči 1989 jenom chybu, vždyť za soudruhů bolševiků se stavěla kolem měst satelitní města s byty ZADARMO !!! (pouze byty družstevní třeba 3+1 I.kat za 27.000Kč) stavěli města jako je v Praze Severní město, Jižní město, Západní město až do sametového puče, který tuto výstavbu zlikvidoval a další a další lokality a to včetně nových škol, školek, zdravotních středisek, potravinových center (Ládví, Krakov a pod) a obslužných komunikací včetně Metra….tak kde jenom ti soudruzi demokrati stále po sametové revoluční komedii stále chybují a stále občanům voličům jen slibují a slibují a zdražují….a to se ty bolševické byty i vybydlené dnes prodávají za miliony !!!

    1. Je to jednoduché : Aby cizinci-majitele peněžních ústavů měli zaručeno trvalý příjem z půjček museli uměle vytvořit důvod aby si občan musel půjčku vzít.Zaměřili se tedy na bydlení a výsledkem jejich snah byl bytová privatizace a trh s byty.nemohli dopustit aby zaměstnavatel měl své byty a tyto dával zdarma svým zaměstnancům , to by nic nevydělali.Stejně uměle navýšili ceny materiálu pro stavbu a zařídili aby stavební povolení trvalo léta než je úřad udělí..Stačí při volbách dát hlas KSČM a očekávat změnu k lepšímu.

  8. Najemni bydleni je celosvetove bezny standard a neni duvod,aby to v nasi zemi bylo jinak. Nekteri politici,hlavne ti levicovi,stale tlaci model vlastniho bydleni,jakoby to mela byt norma nebo povinnost. Je treba rict hlasite NE. Nekdo je majitel a nekdo najemnik a kdyz chce byt najemnik majitelem, musi proste hodne pridat,aby toho dosahl. A zvedat majitelum dane z nemovitosti, je tezky zlocin proti tem, kteri jsou ve svem zivote odpovedni a sebe a sve rodiny zajistili majetkem. Takze vsichni levicovi soudruzi jdete kamsi a prestante majitelum nemovitosti vyhrozovat a nemajetne proti nim stvat!

  9. Proc by jako neměl nikdo dosáhnout na hypo? Maximálně lidi co mají nižší vzdělání a menší příjem ale to je trošku jejich boj jak se říká škola základ života. Ale i kdyby když budu počítat pár co oba vyděláváj 25tis měsíčně což má dneska skoro každý tak za 20tis hypo na 5mil koupi být 2+1 3+1 podle lokality a 30tis na život jim měsíčně nestačí nebo jak je to? Chápu že si nikdo nekoupí být když je sám ale rodiny to podle mě budou zvládat.

  10. V hodně městech jsou nájmy, tak vysoké, že platíte mnohem více než splátky hypotéky za stejný byt. Ti co ten byt pronajímají ho často mají na hypotéku a chcou ještě něco navíc, než je jejich splátka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *