Restaurací, cestovek a kadeřnictví je moc. Ať polovina klidně zkrachuje, trhu práce to pomůže, říká odborář Dufek

Ne každý vnímá současnou epidemii jako existenční ohrožení pro ekonomiku. Někteří v ní vidí příležitost k očistnému procesu a přetransformování trhu práce. Patří mezi ně také předseda druhé největší odborářské organizace v zemi, Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Odborář Dufek příliš nechápe, proč by se mělo pomáhat podnikatelům v různých sektorech služeb, když na tomto trhu panuje tak obrovský přetlak a naopak ve výrobních provozech, které zčásti zastupuje, chybí lidi a neustále se nabírá.

Služby se opět rychle zmátoří

Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod, když jsou to ve většině případů jen putyky, kde se nalévá alkohol. Jinak já jim to přeji, ale myslím si, že to není rozumné.” uvedl Bohumír Dufek pro cnnprima.cz. “Možná se budeme divit, a až skončí tato fáze uzavřené společnosti, tak zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu.”

Podle něj by se mělo pomáhat průmyslovým podnikům nebo malým specializovaným firmám. Nemá však cenu dotovat hospody, kadeřnice nebo cestovky. To jsou podle něj profese, ve kterých se podnikatelé rychle zmátoří, jakmile opatření pominou.

Nemá ani problém s tím, že do té doby mohou mnozí zkrachovat. “Tak ať zkrachují. Je to prostě očistný proces, který funguje. Však krachují firmy, i když je vše v pohodě. Zatím ale nikdo nezkrachoval, vždyť je vláda štědře ocenila. Třeba OSVČ, ať dělají nebo nedělají, tak berou 500 korun denně. Musíme všichni pochopit, že dojde k obrovské restrukturalizaci celé společnosti. Jen půjde o to, aby ti, kteří budou mít přidanou hodnotu ve svých výrobcích, získali ty, kteří budou bez práce,” domnívá se Bohumír Dufek.

Pozitivní efekt na trh práce

Odborář je toho názoru, že se řada podnikatelů zbytečně snaží prodlužovat dobu své obchodní existence. Čistším řešením je podle něj zavřít a poslat sebe i své zaměstnance na Úřad práce. “Může to mít velice pozitivní efekt a na trhu se objeví skupina lidí, kteří budou moci pracovat v jiném oboru,” říká Dufek.

Předsedovi odborářů se v tomto kontextu nelíbí ani to, že se pomáhá především živnostníkům a podnikatelům, kteří platí minimální daně a odvody. “Oni mají minimální odvody, navíc si nemusejí platit sociální a jejich minimální platba je 5 800 korun. Když jim někdo umožní odpočíst si 600 000, tak z toho budou platit 100 korun daň. OSVČ platí daleko méně na daních a přitom čerpá státní služby stejně,” říká Dufek.

Foto: Freepik

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
185 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments