Roberta Šlachtu zajímá, zda špioni varovali před covidem. Proč jsme nechali Číňany skupovat naše roušky, aby nám je předražené prodali zpět?

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta už před časem avizoval, že pokud uspěje v říjnových parlamentních volbách, bude iniciovat vyšetřování nákupů, které se odehrávalo v rámci nouzového stavu v době koronavirové krize. Množí se totiž podezření, že stát nakupoval extrémně předražené zboží od neprůhledných či pofiderních firem. Jakkoliv už se to zdá být dávno, podle NKÚ tak mohla Česká republika přijít o desítky miliard korun.

Robert Šlachta se však chce zaměřit i na další aspekt koronavirové krize. Podle něj mohlo dojít k pochybení zpravodajských služeb, případně vlády, která jim nenaslouchala. “Stát má bezpečnostní složky a zpravodajskou službu, která má získávat informace ze zahraničí – Úřad pro zahraniční styky a informace. Zajímalo by mě, jestli například ÚZSI avizoval ministerstvu vnitra a vládě, co se v té době dělo v Itálii, Rakousku a v Číně, abychom se připravili,” uvedl Šlachta pro server Lidovky.cz.

Bývalý detektiv nechápe, jak je možné, že v době, kdy už měla informace o covidu i veřejnost, docházelo ke skupování a vývozu ochranných pomůcek do Číny. Jen o pár týdnů později se ukázalo, jaká hloupost to byla. Česká republika se ocitla tváří tvář epidemii takřka bez roušek a respirátorů.

Podle Šlachty měl zafungovat Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). “Ze zpravodajských služeb je ÚZSI pro mne ta nejméně čitelná. Pokud tam je problém, pak je za to plně zodpovědný ministr vnitra Jan Hamáček. V médiích přitom vyskakují informace, kolik roušek od nás Číňané loni v únoru a březnu skupovali. To jsme to nevěděli? Na co máme zpravodajskou službu, která nás stojí velké peníze? Anebo ÚZSI varoval, ale někde to leželo v trezoru? Chci vědět, jaký přínos tato služba pro bezpečnost České republiky má,” říká šéf Přísahy.

Faktem je, že představitelé vlády jednali extrémně chaoticky. Nejprve nechali Číňany vykoupit naše zásoby ochranných pomůcek, aby následně v Číně roušky a respirátory nakupovali za přemrštěné částky.

Foto: Hnutí Přísaha

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments