Výkyvy počasí jsou v posledních letech stále patrnější. O tom, že se vzduch a povrch planety Země neustále oteplují a horka bývají extrémní, není nutné diskutovat. Jaké jsou ovšem vyhlídky do dalších let? Modrou planetu čekají krušné roky, které negativně pocítí zejména lidstvo. Jak to bude v roce 2100?
Příčinou přírodních katastrof je člověk
Se stále rostoucí populací se rozrůstá také průmysl – a do ovzduší se dostává stále více škodlivin. Průměrná teplota vzduchu neustále vzrůstá a vlny veder začínají pomalu, ale jistě zabíjet. To, že by se teplota ovzduší dostala zpět do doby před velkou průmyslovou revolucí, je zcela nereálné, ale podnikat kroky k tomu, aby neustále nerostla, je důležité.
Extrémně vysokým teplotám vzduchu bude vystaveno 75 % obyvatelstva
Pokud by se tak ale nestalo, podle studie vědců z Harvardu a Washingtonovy univerzity nastane v roce 2100 zlom, který bude mít za následek tisíce lidských životů. Na některých místech planety totiž nebude možné přežít z důvodu příliš vysokých teplot. Tepelný stres postihne miliardy lidí a 75 % světové populace bude vystaveno extrémně vysokým teplotám.

Nebezpečně stoupá také teplota samotné planety
Ovšem pozor, nezvyšuje se pouze teplota vzduchu, ale také teplota povrchu planety Země. Podle odhadů by se do roku 2100 mohla teplota planety zvýšit až o 5 °C. Samozřejmě že tyto odhady vychází z určitých předpokladů a mají řadu odpůrců. Ale sami jste si určitě všimli, že horka jsou rok od roku opravdu horší, takže tato teorie není úplně špatná.
Nahlížíte-li na ekologii skepticky, nastal čas přehodnotit své názory. Pokud se totiž lidstvo nezamyslí nad svým chováním a nesníží objem škodlivin, které do vzduchu vylučuje, koleduje si o katastrofu nepředstavitelných rozměrů. Z důvodů extrémně vysokých teplot totiž mohou v roce 2100 umírat lidé napříč kontinenty.
Foto: Shutterstock, zdroj: Nationalgeographic, Nature