Někteří lidé jsou zvláštně barevní, až vzbuzují hrůzu. Co to způsobuje

Když přijeli první běloši do Ameriky nebo na některý dosud neobjevený ostrov, vzbudili v domorodcích naprostý údiv. Stejně tak lidé tmavé pleti mohli zase způsobit rozruch ve středověké či raně novověké Evropě. Dnes nás už naštěstí setkání s lidmi jiné barvi pleti nezaskočí – tedy za předpokladu, že nejsou třeba modří.

Lidé s oranžovou pokožkou

Možná jste se v životě už někdy setkali s člověkem, který měl nepřirozeně oranžovou pleť. Většinou to nemusí znamenat nic vážného – jen přespříliš betakarotenu v těle. Tenhle vitamín se vyskytuje především v mrkvi a pokud ji v delším časovém horizontu budete konzumovat ve větším množství, je možné, že se vám začnou ruce či obličej zabarvovat do opravdu podivné oranžové barvy.

Modří lidé

Pamatujete na Avatara? Když vám řekneme, že existují lidé, kteří mají modrou kůži, možná si vzpomenete právě na tenhle velkofilm nebo jiný fantasy příběh.

Ale i v našem světě se může stát, že lidé mají modrou kůži. U některých lidí za to může jednoduše prochladnutí – zmodrají jim rty a někdy i pokožka na tvářích či na rukou. To je poměrně běžné.

Naopak raritní jsou případy, kdy je modrá kůže dána genetikou. V některých rodinách se objevuje porucha, při které se v krvi objevuje vyšší množství methemoglobinu, který blokuje distribuci kyslíku do tkání – málo prokrvená pokožka pak získává onen děsivý modrý odstín.

Foto: Shutterstock

Žlutá barva může znamenat problém

Za první světové války se kůže žen, které pracovaly ve zbrojních továrnách s TNT, zbarvovala do žluta. Zřejmě to byla opravdu výrazná žlutá, protože se jim přezdívalo „kanárkové dámy“. Netypické zbarvení se pak přenášelo i na jejich děti. Žlutý pigment časem vyprchal, horší byly jiné zdravotní následky, především poškození jater, které si mnoho z těch žen z válečné práce odneslo.

I v naší současnosti se však může objevit zažloutnutí kůže, nehtů či očního bělma. V takovém případě na nic nečekejte a utíkejte k doktorovi – může to značit žloutenku nebo jiné vážné jaterní problémy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Historic-uk, Health.howstuffworks, Museum.wales

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments