Rouškovné v podrobnostech: kdo, kdy a jak dostane 5000 Kč. A jak je to s příspěvkem na bydlení či exekucí?

Vládě se nakonec podařilo parlamentem protlačit kontroverzní návrh v podobě pětitisícového příspěvku pro důchodce, takzvaného rouškovného. Jde o jednorázovou dotaci, na kterou má nárok nebývale velké množství příjemců. Rouškovné tak na účet, případně složenkou přijde celkem 2,9 milionům Čechů a celkově vyjde na necelých 15 miliard korun, které je třeba uhradit ze státního rozpočtu.

Proč se rouškovné vyplácí?

Kritici jednorázového příspěvku pro důchodce mají jasno. Pět tisíc korun dostanou coby předvolební úplatek od vlády Andreje Babiše. Ta ho totiž schválila jen pár týdnů před krajskými volbami. Zatímco hnutí ANO rouškovné pravděpodobně pomohlo, protože volby vyhrálo, sociální demokracie, jejíž ministryně Jana Maláčová 5000 Kč pro seniory prosazovala nejhlasitěji, nakonec zcela propadlo.

Oficiálně jde ale o příspěvek seniorům v těžkých koronavirových časech. Podle vlády letošní zdražování dopadlo obzvlášť tvrdě právě na skupinu důchodců, jejichž spotřební koš se zdražil nejvíce. Mnozí však namítají, že toto zdražení bylo stále spíše nepatrné a že důchodci si jako jediná skupina v krizi udrželi příjem, aniž by jim byl jakkoliv krácen.

Kdo 5000 Kč dostane?

Příspěvek pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Na rouškovné tak mají nárok všichni, kdo pobírají starobní, invalidní (všechny stupně postižení), vdovský či vdovecký a sirotčí důchod.

Je možné čerpat rouškovné vícekrát?

To možné není. Pokud tak někdo čerpá například důchod starobní a k tomu má nárok ještě třeba na vdovský důchod, obdrží 5000 Kč pouze jednou.

Je třeba o příspěvek žádat?

Důchodci nemusí dělat vůbec nic. O příspěvek není třeba žádat a přijde tak automaticky i těm, kteří ho třeba nechtějí. Odborníci varují předtím, aby důchodci někoho, kdo je třeba navštíví doma s tím, že pro ně má dokumenty související s vyplacením příspěvku, nepouštěli do bytu a neposkytovali žádné údaje. Je totiž pravděpodobné, že se této příležitosti pokusí zneužít zločinci.

Jak příspěvek obdržíte

Stačí vyčkat. Rouškovné ve výši 5000 Kč vám přijde na účet nebo adresu, kam dostáváte svůj důchod. Zatím není úplně jasné, zda dorazí samostatně nebo spolu s prosincovou penzí.

Kdy rouškovné přijde

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chce jednorázové příspěvky začít rozesílat začátkem prosince. Platba může zabrat několik dní, ale očekává se, že do 10. prosince by každý důchodce svých 5000 Kč měl mít na účtě, případně složence.

Odkdy je nutné být v důchodu, abyste na příspěvek měli nárok?

Na rouškovné mají nárok všichni ti, kdo o důchod požádají nejpozději do 30. listopadu 2020 a důchod jim bude přiznán nejpozději k 30. listopadu 2020.

Bude problém s exekucemi?

Jednorázový příspěvek nemůže zabavit exekutor a není z něj třeba platit daň z příjmu. Neovlivní ani čerpání příspěvku na bydlení a jiné dávky.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments