Roušku budou muset stále nosit i očkovaní, přiznal šéf vakcinologů Chlíbek. Odložíme je teprve tehdy, až vakcínu dostane 70 % lidí

Očkování proti koronaviru se mílovými kroky blíží a je pravděpodobné, že i v České republice dostanou první lidé svou dávku v lednu příštího roku. Tedy za předpokladu, že ministerstvo zdravotnictví, které v tomto ohledu zaspalo, zvládne vše náležitě připravit. Hned tři vakcíny na Covid-19 jsou totiž těsně před schválením Evropskou lékovou agenturou. Česko má objednáno 5,5 milionu dávek od dvou z těchto výrobců, společností AstraZeneca a Pfizer.

Očkované nelze kontrolovat

Na očkování zatím v populaci není vytvořen jednotný názor, přestože odborníci poukazují na to, že jde o jedinou naději, kterou v této nelehké situaci máme. Jak vidíme, koronavirus se šíří extrémně rychle a jakékoliv rozvolnění přijde rychle vniveč a má potenciál okamžitě zahltit nemocnice. To vyřeší až imunita, které lze v dostatečné míře dosáhnout pouze vakcinací.

Řada lidí se tak těší, že poté, co projdou očkováním, si bude moct užívat normálního života, na který byli zvyklí. Například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula připustil nejrůznější benefity pro očkované lidi. Kromě možnosti snadnějšího cestování by podle něj nemuseli nosit roušky.

Jenže právě zbavení se povinnosti nosit roušky zpochybňuje šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který je zároveň členem expertního týmu ministerstva zdravotnictví pro řešení epidemie. “Nemyslím si, že je dobré řešení, že by očkovaní měli výjimku a přestali nosit roušky. Nedovedu si představit, jak by se to kontrolovalo, jak by se to prokazovalo,” uvedl Chlíbek pro idnes.cz. Naráží na to, že mnoho lidí už dnes odmítá nosit roušky a další by toho pravděpodobně využili, když by se vytvořila takto dvojkolejná společnost. “Jak bychom zabránili tomu, že člověk půjde třeba někde po úřadě bez roušky a někdo mu řekne, ať si ji vezme, a on mu odpoví, že je očkovaný. Jak by se prokázal, že je očkovaný?

Lidé o očkování zatím nejsou přesvědčeni

Chlíbek poukazuje na to, že lidé se nemusí prokazovat svou zdravotnickou dokumentací, a pokud by se části společnosti povolilo dále nenosit roušky, museli by být opatřeni speciálními průkazy. “Z mého pohledu by to hlavně vedlo k jakémusi oznámkování, olepování a označování lidí na ulici, kteří vakcinovaní jsou a kteří ne. Z logiky věci ano, ten člověk není nebezpečný, když je očkovaný. Ale z praktického hlediska, z hlediska kontroly a vymahatelnosti si to nedovedu představit,” říká šéf vakcinologů.

Roman Chlíbek dodává, že pro získání kolektivní imunity bude nutné proočkovat 70 % Čechů. Dříve se hovořilo o nižším čísle, ovšem podle vakcinologa nejnovější studie ukazují, že to budou muset být právě tři čtvrtiny obyvatelstva. To se však může ukázat být jako velký problém. Očkování má být dobrovolné, byť bezplatné. Přesto z průzkumů vychází, že se s jistotou chce očkovat pouhých 40 % obyvatelstva, zatímco dalších 40 % očkování odmítá. Pětina potom není rozhodnuta. Ale i pokud by se ji celou podařilo dostat na stranu vakcinace, nestačilo by to.

V případě, že by se tak nechalo naočkovat pouhých 50 % lidí, byl by to podle Chlíbka problém. “Celopopulační efekt takové procento nepřinese. Každý očkovaný člověk je chráněný, ale ve zmíněném případě bude převažovat individuální benefit, efekt pro celé zvládnutí pandemie to nepřinese,” říká vakcinolog. Znamenalo by to mimo jiné, že by roušky jen tak odložit nešlo.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *