Rusko zaútočilo na českou suverenitu. Zeman bude muset ukázat, za koho kope

Ruské tajné služby mají prokazatelný podíl na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, oznámili premiér Andrej Babiš a ministr vnitra/zahraničí Jan Hamáček. Jde o bezprecedentní útok na českou suverenitu a území, jak v České televizi upozornil generál Jiří Šedivý.

Česká republika reaguje nebývale tvrdě. Do 48 hodin musí zemi opustit celkem 18 pracovníků ruské ambasády, u kterých bylo prokázáno napojení na ruské tajné služby. Dá se očekávat, že Rusko odpoví recipročně a vyhostí 18 českých diplomatů z ambasády v Moskvě.

Prezident Miloš Zeman dosud podobná podezření na ruské aktivity v Evropě bagatelizoval. Například při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii řekl, že nejen Rusko vyrábělo novičok, ale že vznikal i v České republice. Teď bude muset prezident ukázat, na jaké straně stojí.

Vzhledem k nové informaci se dá očekávat také konec vyjednávání o ruské vakcíně Sputnik V a především stopka pro Rosatom v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments