Schillerová vyzývá Čechy, aby k Vánocům kupovali dluhopisy a pomohli státu. Nesmysl, takto ekonomiku nenastartujeme, odpověděl jí Kalousek

Ministryně financí Alena Schillerová vyzvala občany České republiky, aby zvážili možnost nákupu takzvaného Dluhopisu Republiky coby vánočního dárku. Tyto dluhopisy prodává Ministerstvo financí a jsou určeny právě českým občanům. Jejich prodej běží už několik let a celkem v nich české domácnosti mají uloženo přes dvacet miliard korun.

Dluhopis pro všechny, jen ne pro partnerky

Schillerová by byla ráda, kdyby to bylo ještě významně více. Odborníci poukazují na skutečnost, že je vhodné, když část dluhu země drží její vlastní občané. Česká republika si přitom jen letos musela na pokrytí výdajů půjčit půl bilionu korun. Je tak namístě, aby občanům prodala značné množství dluhopisů.

Mnozí z vás určitě přemýšlí o tom, co svým blízkým dát pod stromeček. Pokud ještě nevíte, tak mám pro vás tip,” číká ministryně financí Schillerová na videu, které zveřejnila na svých sociálních sítích. Ministryně upozorňuje, že jde o “chytrý dárek, který jen tak neomrzí a postupem času získává na hodnotě”. Bonusem pro lidi je potom krásný dárkový certifikát.

Alena Schillerová říká, že jde o vhodný dárek například pro děti, rodiče či přátele. Muže však upozorňuje na to, že by měli zvážit, zda dluhopis koupí svým partnerkám. Ty totiž přeci jen očekávají trochu materiálnější dárky.

K dispozici je několik typů Dluhopisů Republiky. Mezi ně patří reinvestiční, kdy se každý rok reinvestuje získaný úrok. Atraktivní je také protiinflační dluhopis, který pokrývá inflaci za daný rok a navíc přidává ještě 0,5 % navrch.

Schillerová neví, co chce

Ministryně Schillerová však za svůj nápad sklidila kritiku. Například opoziční poslanec Miroslav Kalousek upozorňuje na to, že tato výzva jde přesně proti strategii vlády, která podle svých slov chce rozhýbat ekonomiku tím, že lidé budou utrácet. Za tímto účelem dala důchodcům jednorázový příspěvek 5000 Kč a od příštího roku zrušením superhrubé mzdy zvedá čisté příjmy zaměstnanců. Pakliže ale lidé investují peníze do dluhopisů, jde de facto o spoření. Lidé přitom dnes spoří tolik jako nikdy dříve, což je podle ekonomů problém zhoršující ekonomickou krizi.

Nic proti tomu. Prodávat státní dluhopisy domácnostem má smysl. Je ale sranda, když ministryně, která blouzní o tom “jak nakopneme ekonomiku když přidáme lidem a oni to utratí”, ty lidi přesvědčuje, “ať ty peníze uspoří”. Alena Schillerová zjevně netuší, co vlastně chce,” uvedl Kalousek na svém facebookovém profilu.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments