Seznamte se s výhodami družstevního bydlení

Sen o vlastním bydlením se v současné době řadě lidí rozplývá, neboť představuje vysokou finanční investici, která se zpravidla řeší hypotékou. Čím dál méně osob na ni však kvůli nepříznivým podmínkám dosáhne. Nejenom nás čeká nárůst sazeb, ale také neustálé zdražování nemovitostí. Zajímavou alternativu nabízí družstevní bydlení, u nějž stačí uhradit mnohdy jen 25 % pořizovací ceny.

Jaký je rozdíl mezi družstevním bytem, a tím v osobním vlastnictví?

Byt v osobním vlastnictví, jehož zdrojem financování je nejčastěji hypotéka, vlastníte vy. Oproti tomu družstevní byt vlastní družstvo a vy jako nový majitel získáte právo byt užívat, neboť se stanete majitelem družstevního podílu. S tím souvisí první povinný vklad, jenž může být symbolický, nebo může dosahovat zmiňovaných zhruba 25 % ceny bytu. Ve formě nájemného následně splácíte družstvu zbytek hodnoty bytu. Nebo ho uhradíte celý naráz.

Na co si dát pozor?

Pořízení družstevního bytu je velmi lákavou příležitostí, neboť je často cenově dostupnější než byt v osobním vlastnictví. Proto je třeba být opatrní, aby se neobjevily nečekané zádrhely. Po majiteli družstevního podílu vyžadujte potvrzení o bezdlužnosti směrem k družstvu a poskytovatelům energií. Dále si nechte předložit aktuální výpis k výši anuity neboli nesplacené části úvěru související s rekonstrukcí domu, kterou musíte při převodu doplatit. Zajímejte se o fungování družstva, zjistěte si stav fondu, pátrejte po aktuálních stanovách.

Jak financovat?

Jako zdroj financování družstevního bytu se nabízí půjčka na bydlení. V případě Modré pyramidy to může být Hypoúvěr, který můžeme chápat jako úvěr zajištěný nemovitostí. Další možností je Rychloúvěr, jenž vám může být poskytnut až ve výši 800 000 Kč bez zajištění nemovitostí nebo ručitelem. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví se provádí na základě písemného potvrzení družstva, jež s uvedeným souhlasí.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments