Slunce skutečně oslabuje koronavirus, zjistili vědci. Zlikviduje ho za pár minut

V letních měsících by přeci jen měla přijít úleva od koronavirové epidemie. Podle zjištění amerických vědců totiž koronavirus špatně snáší slunce, teplo a vlhkost. Pokud je těmto vlivům vystaven, příliš dlouho nevydrží. Naopak nejdéle se drží v interiérech a v suchém prostředí. Informoval o tom William Barr, který je šéfem oddělení pro vědu a technologie amerického ministerstva vnitra.

Léto může přinést velkou úlevu

Není jisté, zda sluneční paprsky v dostatečné intenzitě, která by měla nastat v létě, koronavirus zcela zničí, ale je pravděpodobné, že velmi zpomalí jeho šíření. Alespoň v tomto období tak bude možné vrátit se k normálu, ke kterému už většina zemí uvolňováním opatření směřuje již nyní.

Podle agentury Reuters chovají někteří vědci naději, že by se koronavirus nakonec přeci jen mohl chovat jako jiné viry způsobující respirační choroby, tedy zejména chřipka. Tato nemoc také nemizí, ale v jarních a letních měsících výrazně zpomaluje. Nežádoucí by naopak byla jiná chřipková vlastnost, a to zevrubné mutace viru. Znamenalo by to, že by se případná vakcína musela každý rok upravovat a ne vždy by se přesně trefila do virového profilu.

Trump by začal s ozařováním světlem

Pokud se koronavirus nachází na neporézním povrchu, tedy například na nerezové oceli, pak ve tmě a suchu trvá celých 18 hodin, než ztratí polovinu své síly, uvedl Bryan. Pokud je ale ve vlhkém prostředí, trvá to šest hodin. A při vysoké vlhkosti a přímém slunečním záření se poločas rozpadu zkracuje na dvě minuty. Je to tedy podle všeho právě slunce, které má na virus zničující vliv.

Nová zjištění nenechala chladným amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hned začal rozvíjet teorie, jak se koronaviru co nejrychleji zbavit. Podle Trumpa by jistě bylo možné nakažené “ozářit velmi silným světlem”. Zašel ale ještě dále, když si vzpomněl na to, že dezinfekce zabije virus za pouhou minutu. “Je tady způsob, jak bychom ji lidem mohli nějak vstříknout? Něco jako čistění. Protože, když se koronavirus dostane do plic, napáchá to velké škody.

Tím naopak Trump vyvolal velké vrásky na čelech lékařů. Ti totiž varovali, že vstřikování dezinfekce nebo nějaké amatérské UV ozařování by napáchalo více škod než užitku.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments