Smí se ještě používat látkové roušky? Čechy znejistilo nové nařízení hygieniků

Po sociálních sítích se šíří text, který oznamuje, že látková rouška není považována za náležitou ochranu dýchacích cest ve smyslu dodržování hygienických opatření. Dokument je přitom podepsán hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Ta jeho pravost nepopírá, ale zároveň dodává, že je vytržený z kontextu a celé je to přeci jen trochu jinak. Pravdou ale je, že látkové roušky přestávají být považovány za dostatečně bezpečné.

Za náležitou ochranu dýchacích cest se nepovažuje improvizovaná ochrana nosu a úst například šálou, šátkem či látkovou rouškou. Žádám všechny KHS, aby podle tohoto metodického pokynu postupovaly ode dne 12. 2. 2021,” stojí v pokynu, který je podepsán hlavní hygieničkou a náměstkyní ministra zdravotnictví Jarmilou Rážovou. Lidé na sociálních sítích si ho začali vykládat po svém. Podle nich už není možné například v obchodech či veřejné dopravě používat látkovou roušku. Ostatně, toto opatření se objevilo i v rámci vyhlášení karantény nad okresy Sokolov, Cheb a Trutnov.

Ve skutečnosti ale žádné takové opatření vztažené na celou Českou republiku neplatí a látkové roušky je možné nadále používat. Pravdou ale je, že už vás neochrání před karanténou. “Jde pouze o to, že do této chvíle lidé, co se potkali s covid pozitivním a oba měli na sobě respirátor nebo roušku, tak ten druhý nemusel do karantény. Teď dochází ke „zpřísnění“ – pokud se setkám s covid pozitivním a oba máme na sobě respirátor nebo chirurgickou roušku, tak do karantény nemusím,” uvedla mluvčí Kanceláře KHS Středočeského kraje Dana Šalamunová pro server Lidovky.cz s odkazem na nový metodický pokyn hlavní hygieničky.

Látkové roušky je tedy možné na veřejnosti nadále používat, byť hygienici už doporučují raději spolehlivější chirurgické roušky nebo respirátory. Ty nově ochrání i předtím, abyste museli po kontaktu s nakaženým do karantény. V případě, že na sobě budete mít pouze látkovou roušku, karanténa vás v případě nahlášení nemine.

V souvislosti s šířením nakažlivější britské mutace koronaviru se ale vážně uvažuje o nařízení povinnosti používat respirátory nebo alespoň jednorázové roušky. Potom by látkové roušky už skutečně nebylo možné využívat tam, kde je ochrana úst předepsána. Zatím k tomu ale ještě nedošlo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments