Smyšlený příběh o sirotcích vylákal z Čechů milion korun. Může otřást důvěrou ve veřejné sbírky

Češi se v tomto případě opět ukázali jako národ, který dokáže lidem v zoufalé situace rychle pomoci značnými částkami. Sbírka ale tentokrát bohužel byla jedním velkým podvodem. Je to o to horší, že se jí dostalo velkého mediálního pokrytí a lidé na účet stihli poslat nemalé sumy peněz.

Šlo o dobře známý příběh o sirotcích, kteří po tragické dopravní nehodě přišli o rodiče a zůstali bez jakékoliv pomoci, aniž by si jich vůbec povšimly české úřady. Policie však brzy zjistila, že příběh je od začátku do konce smyšlený a není na něm ani špetka pravdy. Jenže lidé mu uvěřili. Více než 1200 dárců zaslalo na účet zřízený k tomuto účelu částku přesahující milion korun.

Včasný zásah policie peníze zajistil

Celá nepříjemnost ale nakonec bude mít pravděpodobně přeci jen šťastný konec, protože policie poměrně brzy po vyhlášení sbírky účet zablokovala. “Všechny peníze, které byly zaslány dárci na účet, kriminalisté okamžitě zajistili. Žádný z dárců o ně nepřijde a všechny peníze budou policií zpět vráceny,” uvedl mluvčí policie Jan Daněk. “Pro urychlení celého procesu vracení těchto prostředků žádáme tyto dárce, aby se prosím neprodleně ozvali na telefonní číslo 703 823 750, (751 nebo 752). Tam jim bude sděleno, jak v této věci postupovat, aby peníze získali zpátky.

Policie už začala pátrat po neznámých pachatelích, kterým za trestný čin podvodu hrozí až osm let odnětí svobody.

Celý případ může bohužel vrhnout negativní světlo na další obdobné sbírky, které už budou pořádány s dobrým úmyslem. Lidé, kteří by na dobrou věc jinak přispěli, se budou obávat, aby nebyli znovu oklamáni.

Češi jsou přitom známi tím, že dokáží složit obrovské sumy prostředků na pomoc jiným. Například na pomoc Maxíkovi, Oliverovi a Adámkovi, kteří potřebovali speciální léčbu spinální svalové atrofie, dali více než 120 milionů korun.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments