Staří templáři žili dvakrát déle, než obyčejní lidé ve středověku. Důvodem byla jejich strava

Dožívají se nezvykle dlouhého věku, což ve středověku, kdy se délka dožití velmi často pohybuje lehce přes třicet let, budí velkou pozornost. „Určitě jsou to kouzelníci,“ šuškají si jejich současníci, kteří si tento fakt nedokážou s tehdy dostupnými znalostmi nijak vysvětlit. Ve skutečnosti, ale o žádné čarování nejde…

Šedesátník nebyl ničím výjimečným

Na ochranu poutníků, kteří míří z přístavu Jaffa v dnešním Izraeli k Božímu hrobu v Jeruzalémě, je rytířský řád templářů založen v roce 1120. Rychle získává nemalý vliv. Jejich majetek roste, nepodléhají žádnému vládci, jejich vrchní autoritou je pouze papež. Vydělávají na křížových výpravách, rozšiřují pozemky ve svém vlastnictví, vytvářejí mimořádně silnou armádu. Ačkoliv jsou aktivní v bojích, přesto se většina členů dožívá na středověké poměry vysokého věku, třeba spoluzakladatel řádu Hugues de Payens se dožije magického věku 66 let. Podle dnešních měřítek, kdy po naší planetě chodí spousta osmdesátníků to není žádná sláva, ale ve středověku šlo o úctyhodné číslo. Payens nebyl zdaleka sám, šedesátníků měl v řadách svých soukmenovců více.

Vepřové jenom dvakrát týdně

Dlouhověkost rytířů budí údiv a domněnky, že snad znají nějaký zázračný elixír dlouhověkosti. Odpovědět, jaký recept měli templáři na dlouhý život se před časem pokusili italští vědci. Podle Francesca Franceschiho z římské polikliniky Gemelli, který se svým týmem studoval dobové dokumenty o templářském jídelníčku, měli velice jednoduchá pravidla, kterými se řídili. Stanovil je pro ně Bernard de Fontaine. Stravovací návyky vycházely z jídelníčku, kterému se dnes říká středomořská dieta. Obsahuje hodně ryb, zeleniny, olivový olej, ovoce a sýry, za to vepřové maso se dostávalo na jejich stůl maximálně dvakrát do týdne.

Foto: Shutterstock

Víno pili střídmě

Nepřeháněli to ani s vínem, které obsahovalo zajímavý zdravý přídavek: dužinu z aloe, která pomáhá čistit trávicí trakt. Proti jídelníčku dobové aristokracie to byl obrat o 180 stupňů. Bohatí šlechtici naopak konzumovali nemírné množství vepřové, které prolévali spoustou džbánků vína a zelenina s ovocem byla u nich na talíři něčím výjimečným. Proto je pronásledovaly choroby pramenící z nevhodné stravy, tedy vysoká hladina cholesterolu, nadváha, cukrovka a dna. Templáři navíc měli pravidelný pohyb, dodržovali hygienická pravidla a udělali čas také na meditace, to všechno dohromady přispívalo k jejich dobrému tělesnému i duševnímu zdraví.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medium, Atlasobscura

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

2 názory k článku “Staří templáři žili dvakrát déle, než obyčejní lidé ve středověku. Důvodem byla jejich strava

  1. Z článku by mohl vzniknout dojem, že nevolníci by měli žít ještě déle, než templáři. Vepřové mívali mnohem méně často, s vínem je to stejné. Pohybu měli zřejmě více, neboť při pracích na polích feudála je bičem popoháněl dráb. Těch důvodů bylo více a jistě zásadních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *