Záhada věčných lamp. Vědci řekli, jak je možné, že světla hořela stovky let a nešla uhasit

Věčné lampy dělaly po celá staletí společnost mrtvým na jejich cestě na druhý břeh. O jejich existenci se zmiňují již staří Egypťané, Řekové i Římané. Pojmenování věčné lampy by snad ani nemohlo být lépe výstižné. Ví se totiž o případech, kdy svítily i po tisíce let. Jak je to možné?

Věčné lampy existovaly od nepaměti

Nejenom Egypťané, starověcí Řekové a Římané, ale i pravěcí lidé využívali věčná světla a s jejich pomocí udržovali světlo ve svých jeskyních. Bylo rozšířenou tradicí, že se věčná nebo někdy též božská, světla dávala do hrobek, kde měla posvítit na cestu zemřelým. Tyto lampy byly nalezeny například v Římě, Anglii, ale i v Sýrii, Americe a samozřejmě i Egyptě. Protože k jejich objevům začalo docházet ve středověku, vznikla celá řada teorií o tom, proč svítila tak dlouho.

Středověké teorie o ďábelském světle

Podle jedné teorie křesťanských kněží se jednalo o ďábelská světla, protože neuhasínající oheň plápolající po tisíce let byl v rozporu se vším známým a božským. I přesto, že křesťané nechtěli mít s věčnými světly nic do činění, řada myslitelů a vědců chtěla tajemství jejich fungování odhalit.

Tajemství věčných lamp odhaleno

Nakonec se tajemství věčně hořících lamp podařilo odhalit francouzskému astronomovi J.F. Picardovi. Ten totiž přišel na to, že záhadnou látkou, která se stará o věčné hoření, je rtuť. Pokud byla v uzavřeném prostoru po dobu stovek a tisíců let, snadno obyčejnou olejovou lampu přetvořila v lampu věčnou. To také objasnilo záhadu toho, proč bylo vykradačům hrobek a archeologům nevolno při vstupu do hrobek. Rtuť je totiž vysoce toxická.

Jak se ukázalo, naši předci nemuseli mít takové množství znalostí jako my, ale i přesto dokázali vytvořit něco neuvěřitelného. Věčné lampy, které opravdu dokázaly svítit nepřetržitě až po dobu tisíců let.

Foto: Shutterstock, zdroj: Historicmysteries, Trinfinity8, Thelivingmoon

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments