Vědci našli ve zvláštní lebce z Peru kovový implantát. Z nálezu byli v šoku

Ačkoliv se domníváme, že s vynálezem a použitím implantátů v lékařství přišla až moderní medicína, díky archeologickému nálezu z oblasti dnešního Peru se přišlo na to, že již v minulosti si dokázali naši předci pravděpodobně poradit. Objev jedné netradiční lebky totiž překvapil vědce jednou svou součástí. Co bylo na lebce tak šokující? Objevili na ní implantát!

Unikátní lebka v oklahomském muzeu udivuje návštěvníky

V Muzeu osteologie v americké Oklahomě se nachází prazvláštní lebka. Do muzea se dostala ze soukromé sbírky, a to, že je unikátní, je patrné již na první pohled. Na pravém spánku se totiž nachází kovová destička, která má funkci implantátu. Zakrývá totiž místo na lebce, kde se nalézá malý otvor.

Implantáty dříve a dnes

Implantáty v moderní době nejsou nijak zvláštním jevem. Ovšem podle vzhledu lebky se jedná o exponát pocházející ze starověku. Její nápadně podlouhlý tvar totiž odkazuje na dobu, kdy starověcí obyvatelé dnešního Peru považovali takový tvar hlavy za ideál krásy a naschvál si nechávali lebku deformovat. Pokud by to byla pravda a implantát byl pravý, znamenalo by to, že starověcí lidé dokázali využívat kovové destičky coby implantáty a zachraňovat tak lidské životy podobně jako moderní medicína.

Spory o pravost kovové destičky

Jenomže o pravosti destičky se vedou spory a vědci jsou kvůli tomu rozděleni do dvou táborů. Jedni tvrdí, že je zcela určitě pravá, druzí se shodují na tom, že byla do lebky dodána dodatečně. Naštěstí se tento spor brzy vyřeší, protože u lebky bude provedeno další testování a výzkum. Brzy tak budeme vědět, zda byli naši předci opravdu tak zruční, že dokázali s pomocí kovové destičky zachránit lidský život, nebo se jednalo o padělek, který měl zvýšit cenu lebky.

Ať tak či onak, nález lebky s implantátem je skutečným unikátem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Interestingengineering, DailyMail

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments