Stát dorazí Čechy. Lidé s hypotékou musí zaplatit desítky tisíc korun navíc

V této složité situaci, kdy je o hypotéky velmi malý zájem a ti, kdo už je mají, se dostávají do potíží se splácením navýšených splátek, by se dalo očekávat, že stát přijde s nějakou formou úlevy v tomto segmentu. To se ovšem nestane, a naopak si mnozí budou muset ještě připlatit nemalé peníze.

Banky vyhrály

Banky si totiž konečně prosadily to, po čem už dlouho toužily. A sice možnost bez větších problémů klientům účtovat poplatek za předčasné splacení hypotéky. Některé tak činí už dnes, ovšem jejich jednání je značně na vodě a soudy jim ho často házely na hlavu. Teď by nicméně měla být přijata novela zákona, která jim to posvětí.

Odborníci přitom volali přesně po opačném postupu, a sice, aby se praktiky bank v tomto ohledu definitivně shodily ze stolu a označily se jako protiprávní. Jak se ale ukazuje, v tomto státě jsou to občané a klienti, kdo tahá za kratší provaz.

Nově si banky budou moci účtovat za předčasné splacení nemalé peníze, a to až dvě procenta z té části úvěru, kterou jste se rozhodli předčasně splatit. To mohou být velké peníze, klidně desítky až stovky tisíc korun, v závislosti na výši hypotéky.

Možná si říkáte, kdo by splácel hypotéku dříve? Ale i takoví lidé se najdou. Mohou například zdědit peníze, případně mít mimořádný výdělek. Ovšem to zdaleka není ta největší skupina těch, kdo něčeho takového využívají.

Foto: Shutterstock

Lidé s hypotékami čachrovali

Ve skutečnosti se předčasné splacení používá nejčastěji ve chvíli, kdy reálně samotný úvěr předčasně splatit nechcete, ale chcete ho ještě před uplynutím fixace převést k jiné bance, a to obvykle za výhodnějších podmínek. To je dnes skutečně možné a lidé toho, často pod vlivem rady od finančních poradců, využívají.

Banky pochopitelně argumentují tím, že takové chování jim ztěžuje podnikání, protože ony si musí peníze pro klienta někde obstarat a platit za ně tržní úrok. Obvykle dochází k problémům tehdy, když mají lidé vyšší úrok a na trhu už se poskytují hypotéky s nižším. Pakliže tehdy budete chtít doplatit svou hypotéku, počítejte s penále. To je opačná situace než dnes, ovšem může se brzy obrátit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments