Důchodci jsou specifickou skupinou z ekonomického hlediska, a to především proto, že jsou často odkázáni na státní penzi, jelikož už nemají žádné další zdroje příjmů. Také proto se kdysi rozhodlo, že z tohoto důvodu jim bude dorovnáván vzestup cenové hladiny v podobě mimořádných valorizací.
Nepříjemná věc
O jejich existenci neměli mnozí ani tušení, protože inflace byla v České republice desítky let nízká. Když se však loni ve velkém utrhla ze řetězu, zjistilo se, že to právě důchodcům hraje poměrně významně do karet. Vlivem inflace totiž zchudly prakticky všechny skupiny obyvatelstva. Prakticky nikomu se totiž nenavýšila mzda o nějakých 15 až 20 %, což by bylo potřeba, aby v reálném vyjádření zůstala na svém.
Ne tak důchodcům. Ti loni dostali hned dvě mimořádné valorizace, které srovnaly jejich penze s cenovým nárůstem. V zásadě jde o přínosný mechanismus, který dobře plní svou funkci. Ovšem za předpokladu, že je kde brát. A to v Česku bohužel není. Ba právě naopak, státní kasa je vyprázdněná a plní se jen pomocí rekordně vysokých dluhů.

Může to vyjít dráž
Nakonec se zjistilo, že na mimořádné valorizace v prostředí dlouhodobě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. A tak se začalo s osekáváním. Důchodci už se nedočkali ani letošní červnové valorizaci v plné výši, která měla činit v průměru 1800 korun. Nakonec ale dostanou průměrně pouze 760 korun, což znamená snížení o více než 1000 korun každý měsíc.
Jak uvádí bývalá ministryně financí, znamená to obírání každého důchodce o 33 korun denně. Je tu přitom možná zaděláno na problém, protože valorizace navyšují penzi natrvalo a jsou pak dále valorizovány. Důchodci si chtějí stěžovat a celá záležitost už je u soudu. Nakonec není vyloučeno, že to stát přijde ještě dráže, než kolik se snažil ušetřit.
Foto: Shutterstock