Češi mají velký průšvih. Stát si posvítil na jejich oblíbenou činnost. Obrovské pokuty, ani neví za co

Málokdo sleduje všechna možná nařízení a opatření, která se do českého zákona dostávají z Evropské unie. Obvykle se pozastavujeme nad těmi nejkřiklavějšími v podobě nejrůznějších zákazů, kterých také není v poslední době zrovna málo. Ovšem zpřísňuje se i dohled na nejrůznější aktivity občanů, a to plíživě, avšak docela rychle.

S tím se nepočítalo

V České republice je například velmi oblíbené internetové obchodování. A nemyslíme teď nejrůznější investice či nákupy v eshopech. Lidé tu jednoduše rádi sami obchodují s nejrůznějším zbožím, ať už jsou to starožitnosti, numismatické předměty, vlastnoručně šité oblečení nebo třeba auta.

Transakce provedené přes nejrůznější internetové platformy a tržiště přitom dosud patřily do takzvané šedé zóny. Nikoho příliš nenapadlo, že by po prodeji a realizovaném zisku měl snad něco danit. Často tito lidé nemají ani patřičnou živnost a obchodují zkrátka nadivoko.

Tomu je však konec. Respektive můžete to praktikovat dále, ale zřejmě na to tvrdě doplatíte. Nejnovější nařízení, které už je platné i podle českého práva, totiž na digitální platformy uvaluje povinnost, aby veškeré transakce hlásily finančním úřadům.

Foto: Shutterstock

Dávejte si pozor

Na vašich povinnostech se nic moc nemění. Pakliže jste praktikovali pravidelnou činnost a generovali z ní zisk, měli jste danit už v předchozích letech. Tehdy to ale fungovalo tak, že to byl finanční úřad, který si při určitém podezření mohl od provozovatelů vyžádat určitá data. Teď všechno dostane automaticky na stříbrném podnose a pomocí pokročilých programů si vaše příjmy může jednoduše vyfiltrovat a porovnat s tím, co přiznáváte.

Řešit by se neměl každý jeden prodej, například náhodný. Nastane to teprve tam, kde jde o systematickou činnost a prodeje překročí částku padesáti tisíc korun. To není nikterak mnoho a na spoustu prodejců to dopadne. V takovém případě hrozí nutnost všechno doplatit a navrch ještě vysoké penále, a to třeba i roky zpětně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments