Češi nemají být v důchodu moc dlouho. Jen po určitý čas. Jak se to bude měřit? Drsné zprávy

Demografický vývoj v České republice a také nezřízené zvyšování penzí v posledních letech způsobil skutečnost, že důchodový systém se v tuzemsku dostal do velkých potíží. Důchodci dostávají příliš mnoho, a to po příliš dlouhou dobu. Oba aspekty se budou muset změnit, což pochopitelně budoucím penzistům nebude po chuti.

Bude to jiné

Zatímco relativní snižování penzí vůči průměrným mzdám se bude dít postupně a spíše zlehka, pokud jde o prodloužení věku pro odchod do důchodu, řešení už je na stole a je velmi pravděpodobné, že brzy začne platit.

Týká se přitom všech občanů narozených po roce 1965. Těm se bude upravovat věk odchodu do důchodu nad dnes platných 65 let. Ovšem nepůjde o nějakou rigidně stanovenou hranici. Celá záležitost se vymyslela poněkud komplikovaně, což byl možná záměr, aby se nemohlo říkat konkrétní číslo, kdy se do penze půjde.

Pro každého člověka se vypočte individuální věk pro odchod do důchodu. Jakmile dovrší padesáti let věku, dozví se, kdy bude moci odejít na odpočinek. To se vypočte podle aktuálně platné doby dožití, a to tak, aby daný člověk v důchodu strávil odhadem v průměru 21,5 roku. Zní to poněkud zvláštně, avšak tento systém umožní průběžnou flexibilitu a postupné automatické navyšování věku, kdy se bude do penze odcházet.

Foto: Shutterstock

Jak to bude fungovat

Pakliže tak bude průměrná doba dožití v České republice činit 90 let, půjde dotyčný do důchodu v 68,5 letech. Zajímavé je, že v rámci jednoho ročníku se bude moci doba pro odchod lišit až o dva měsíce, což je poměrně hodně.

Pakliže si říkáte, že to vyřešíte předčasným důchodem, i na to se myslelo. Odejít do něj budou moci pouze lidé, kteří budou ve věku o tři roky nižším, než jaký je daný věk pro standardní důchod. Dnes je to přitom 5 let. Navíc budou muset splnit přísnou podmínku v podobě 40 let účasti v důchodovém pojištění.

Tím to ale nekončí. Češi by měli být motivováni, aby sami odcházeli do penze co možná nejpozději, a pokud možno pracovali i v důchodovém věku. Jen tak se podaří vyřešit dva velké problémy současnosti, kterými je nízký počet pracovních sil a zároveň vysoké náklady na důchodový systém.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments