Banky ve velkém kontrolují Čechům účty. Chtějí vědět všechno. Co si to dovolují?

Na sociálních sítích se množí stížnosti lidí, po kterých jejich banky poměrně přísně vyžadují informace o tom, co se děje na jejich účtech. Pravdou je, že Češi se s podobným jednáním dosud příliš nesetkávali, tedy pokud neměli na účtech pohyby v milionech korun za měsíc, ovšem teď probíhá lustrace i na mnohem nižších úrovních.

Přísné kontroly

Spolu s tím, jak se peníze stále více pohybují všude možně po světě a elektronické bankovnictví se využívá v masivní míře, roste také regulace tohoto odvětví. Banky jsou pod velmi tvrdou kontrolou a musí dokonale vědět, co se na účtech jejich klientů odehrává. A pakliže o tom mají sebemenší pochybnost, musí to začít řešit.

Jednou mi volal bankéř, myslel jsem, že mi chce nabídnout nějaký nový produkt. Ale velmi vážným hlasem se mě zeptal, že potřebuje vědět účel transakce, kterou jsem provedl na zahraniční účet a také, jak jsem tyto peníze získal,” uvedl pan Karel, kterého něco takového velmi překvapilo. “Nechtěl mi ani říct, zda je někde nějaký problém, a když jsem informace poskytl, ani nepotvrdil, zda je tedy vše v pořádku. Bankovní účet stále mám, tak doufám, že je.

Šlo přitom o vcelku běžnou transakci, kterých v minulosti provedl hned několik a nikdy to nikoho nezajímalo natolik, aby se dožadoval vysvětlení. Diskuze na internetu jsou ale podobných příběhů doslova plné. Na první pohled je jasné, že banky s kontrolou účtů a transakcí přitvrzují.

Foto: Shutterstock

Raději vyhovte

Klientům se příliš nelíbí, že s nimi v takový moment jednají zvláštně. I když nic neprovedli, připadají si, že udělali něco špatně. Banky se však jen drží předepsaných pravidel, kdy pravděpodobně nesmí prozrazovat příliš. V drtivé většině se ale transakce snadno vysvětlí a nic se nestane. Pakliže by ale banka měla další podezření, předala by ho Finančnímu analytickému útvaru.

Proto se také vyplácí bance požadované informace vždy poskytnout. Lidé přitom často dělají nepatřičné vtípky, případně se staví na odpor, přičemž jim nedochází, že to rozhodně není na místě. V takovém případě to může skončit zrušením bankovního účtu a postoupení problému úřadům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments