Češi mohou kasírovat 13. důchod. Raději se to ale tají, takže o něj přicházejí

Téma třináctých důchodů kdysi vzbuzovalo velké vášně. Komu by se nakonec nelíbilo kasírovat peníze i mimo řádný výplatní termín určený pro každý kalendářní měsíc. Vždyť z takového důchodu by se pěkně zaplatila třeba dovolená nebo jiné zbytné potřeby. Na státní úrovni však z plánů na jeho zavedení sešlo. Někde se ale přeci jen prosadil, například na Slovensku.

Ať vám neutíkají peníze

Dnes už se třináctého důchodu jako takového zřejmě nedočkáme, protože důchodový systém je ve velkých problémech i bez něj. Kdyby to šlo, tak by stát nejraději pár výplat spíše zrušil. Ve skutečnosti jsme ale něco na způsob třinácté penze zažili. V minulých letech se totiž důchody zvyšovaly takovým tempem, že by tato navýšení dohromady ten třináctý klidně dala.

To však nebudeme tentokrát řešit. Podíváme se raději na to, jak ten 13. důchod skutečně získat, byť nebude od státu. Můžete si ho totiž vyrobit sami a překvapivě to není žádná habaďúra. Naopak, je to velmi snadné a může ho takto získat prakticky každý. Příliš se o tom ale nemluví, protože to stojí peníze.

A to banky. Jak upozornil finanční analytik Jaroslav Brychta, jsou to právě banky, které do značné míry těží z toho, že lidé si své peníze, obvykle v podobě celoživotních úspor, nechávají na běžných a neúročených účtech. Zatímco lidé v aktivním věku už jsou stále více poučeni o tom, že to není dobrý nápad, v případě seniorů k tomu dochází pořád velmi často.

Foto: Shutterstock

Můžete dostat balík

Přitom jednoduchá operace v rámci banky by jim mohla přinést kýžený 13. důchod. Banky totiž momentálně dávají slušné úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Není tedy nic jednoduššího, než své úspory převést právě tam a získávat pravidelné úroky. Ty vám mohou vytvořit příjemný příspěvek navíc.

Kdo celý život pracoval, dost pravděpodobně má úspory ve výši alespoň 500 tisíc korun, ale spíše podstatně více. Ovšem i ten půlmilion dokáže při pětiprocentním úroku vygenerovat 25 tisíc korun ročně, tedy příjemný třináctý důchod.

Poměrně často slýcháme, že by důchodci měli do penze odcházet se 2 miliony korun. Pokud skutečně máte takovouto částku, nechávat ji na běžném účtu je obrovskou chybou. Za rok totiž můžete na úroku získat krásných 100 tisíc.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments