Rozjíždí se něco velkého. Zemědělci otevírají obchody po celé zemi, Češi jásají. Pro Lidl a Tesco hodně zle

Vlastně se to muselo stát. Obchodní řetězce v České republice přestaly plnit svou funkci. Sice prodávají potraviny zdánlivě stále jako dříve, ovšem jejich ceny už nekorespondují s tím, co si mohou běžní lidé dovolit. Abychom platili za papriky dvě stovky za kilogram nebo za máslo osmdesát korun jako ještě před pár měsíci, na to opravdu nikdo není zvědavý. Obzvlášť když hapruje nabízená kvalita a tyto řetězce ani nepodporují místní zemědělce. Kdykoliv mají možnost, raději dovezou i obyčejnou cibuli z Nového Zélandu.

Skvělá budoucnost

Nezbývá tak než se vrátit ke kořenům. Ve skutečnosti jde o to si uvědomit, kdo má na trhu skutečnou sílu. Zatím si to uvědomovaly hlavně zahraniční řetězce, které dodavatele tlačily k nesmyslným podmínkám a zákazníkům pak stejně účtovaly přemrštěné ceny. Výsledkem byla pouze jejich tučná marže. Ovšem bez dodavatelů jsou tyto řetězce nahrané. Jistě, mohou se obrátit na ty ze zahraničí, ale čeští zemědělci a výrobci potravin mají také možnosti. Své produkty mohou nabízet v jiných sítích.

Problémem byla skutečnost, že takové možnosti dlouho neexistovaly. Českým kapitálem je vlastněn pouze internetový obchod Rohlík, který se tuzemské výrobce snaží podporovat a zboží od nich ve velké míře odebírá. Chtělo by to ale ještě další nohy, na které se postavit. Někteří zemědělci už to berou do vlastních rukou a zákazníci je nadšeně podporují. Nově otevírané prodejny zemědělských družstev jsou doslova v obležení a tvoří se tam fronty.

Prodejna Regio potravin, které provozuje Farma Kublák z Fryčovic.

Už to jede

Pro zemědělce je to skvělá zpráva v tom smyslu, že se to vyplácí. Velký zájem před několika dny vyvolal obchod, který otevřelo zemědělské družstvo Unčovice. Lidé se do něj sjíždí až ze širokého okolí a pochvalují si opravdu kvalitní potraviny za konečně rozumné ceny.

Nejde ale o jediný takový obchod, ba právě naopak. V poslední době rostou jako houby po dešti. Například Farma Kublák z Fryčovic už má hned dvě prodejny pod názvem Regio Potraviny a vypadá to, že by v tomto ohledu mohla expandovat dále. Jde o plnohodnotné obchody s potravinami, kde najdete vše potřebné ve špičkové kvalitě za rozumné peníze.

Výhledově by zde mohl vzniknout velký řetězec, za kterým budou stát právě zemědělci. Ten by mohl vážně zavařit nepříliš dobře fungující konkurenci, jako je Lidl, Kaufland, Albert, Tesco, Penny nebo Billa.

Foto: Shutterstock, zdroje: Regio potraviny, Farma Kublák, ZD Unčovice

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments