Středověká Praha fungovala jako centrum obchodu s otroky. Křesťané se s nimi nemazali

Hlavní město České republiky je celoročně vyhledávaným cílem turistů. V minulosti leželo na důležité obchodní tepně a neustále jím proudily davy obchodníků. Aby je Praha svou nabídkou dokázala ohromit, v nabídce jste běžně narazili také na otroky. Jak obchodování s bílým masem probíhalo?

Nabídka na tržištích byla v minulosti velmi pestrá

V současné době je naprosto nemyslitelné si představit, že bychom si na trhu kromě potravin mohli koupit také otroka. V minulosti, konkrétně v 10. století, to ovšem bylo zcela běžné. Pojďme se ale na vznik těchto obchodů podívat od začátku. Jak se stalo, že byly v Praze na tržišti k dostání otroci?

Ukrutný plán, jak přijít k penězům, nebo skvělá strategie?

Boleslav I. toužil po sjednocení všech 14 knížectví, která se v desátém století na území dnešního Česka rozkládala. Jenomže k tomu potřeboval schopné a početné vojsko, které je potřeba živit. Takže se dostáváme k otázce: Kde sehnat peníze? Tak se zrodil v Boleslavově hlavě ukrutný plán a vznikl obchod s otroky.

Foto: Shutterstock

Výběr otroků byl pestrý a zájem obrovský

O koupi otroků byl ohromný zájem. K prodeji byli zajatci z dobytých území a také pohané. Podle tehdejších zákonů totiž nesměli být do otroctví prodáni křesťané. Tak se stalo, že právě křesťané stáli v čele celého byznysu. Obchodníci si tak mohli vybírat mezi muži i ženami v širokém věkovém rozpětí. Co se týče cen, ženy byly dvakrát dražší než muži. Mezi kupce otroků patřili bohatí Židé i Arabové, kteří Evropany dále prodávali do Afriky nebo do zámožných měšťanských rodin v jižní Evropě.

Jak se ukázalo, plán Boleslava I. byl skvostný, protože díky obchodování s otroky dosáhla ekonomika neskutečného obratu – a do Prahy na tržiště s otroky proudily davy lidí z blízkého i širokého okolí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jewishencyclopedia, Books, Wikipedia

Nenechte si ujít
V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí. Všechno tomu hraje do karet Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují. V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili. Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit. Stát připravuje změny Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší. Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více. “Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku. Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]
Jde skutečně o jedno z hlavních ožehavých témat dneška. Stále více lidí se oprávněně ptá, zda by lidé v pokročilém věku měli vlastnit řidičský průkaz, a tudíž mít možnost usedat do motorového vozidla a vyrážet na silnice do provozu. Každý by jim to jistě přál, ale musíme si uvědomit, že jízda na silnici vyžaduje také určitou společenskou zodpovědnost. Řidiči jsou znepokojeni A pokud už někdo není ve stoprocentní kondici nebo nemá reakce jako za mlada, měl by pochopit, že v provozu zkrátka nemá co dělat. Pokud se tak nestane, obvykle to končí nějakým nepěkným karambolem. Přibývá případů, kdy se senioři desítky kilometrů řítí na dálnici v protisměru, kdy si spletou brzdu s plynem nebo kdy jednoduše nezvládnou základní úkon při řízení a způsobí masivní nehodu. Nedávno se taková nehoda stala u Tachova. Způsobil ji 90letý řidič a pro jeho spolujezdkyni to byla bohužel vůbec poslední cesta. Řada lidí to potom komentovala na sociálních sítích. “Tohle čtu pomalu obden a nezlobte se na mě, ale nepřijde mi v pohodě nechat řídit devadesátileté,” napsala například Jana Dubová. Ostatní s tímto názorem prakticky veskrze souhlasili. Současné kontroly jsou prý nedostatečné a je nutné je zpřísnit. Přesně to přitom chystá Evropská unie, která si shodou okolností vytyčila velmi ambiciózní cíl, a to aby do roku 2050 nebyly na evropských silnicích již žádné fatální nehody. A to pochopitelně nepůjde udělat, aniž by nedošlo k významné regulaci těch, kdo vůbec mohou řídit. Důchodci musí dostat alternativu Ačkoliv to může působit poněkud asociálně, jako první na paškál se dostali právě senioři. V jejich případě se chystá zavedení velmi podrobných zkoušek a testů po 70. roce věku. Ty se potom budou opakovat každých pět let a bude na ně přímo navázáno prodloužení řidičského průkazu. Nebude to tedy tak, že někdo bude muset rozhodnout o jeho odebrání. Buď testem projdete, nebo nikoliv, a potom budete bez řidičáku. Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat Současně se uvažuje také o zavedení zvýhodněného cestování pro důchodce, které v Česku už do značné míry funguje. Ale třeba některá německá města už dnes vyzývají důchodce, aby odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu pak dostávají bezplatnou tramvajenku. V úvahu přitom připadá i zvýhodněný tarif v rámci taxislužeb, případně určité využití možnosti spolujízdy. Foto: Shutterstock, zdroje: SWR, Focus 40SdíleníSdíletTweet [...]
Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takový pohled nabízí video zveřejněné dnes na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert. Přitom v zahraničí už Albert od prodeje kuřat z podobných velkochovů odstoupil. Ty nejhorší chovy Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň „Albertova krutost“. Záběry totiž pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně jde o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině. „Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně „Albertova krutost“ Radim Trojan z Obránců zvířat. Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V zahraničí už Albert znetvořená kuřata neprodává „Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o které je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. Kromě České republiky působí Albert (pod názvem Albert Heijn) ještě v Belgii a Nizozemsku. V obou těchto zemích už kuřata z drastických velkochovů neprodává. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ uzavírá Trojan. “Záběry, které byly v úterý zveřejněny, neodpovídají standardům chovu zvířat, které nám garantují naši dodavatelé. Proto jsme okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu a požádali je o důkladné prověření. Stejně tak prověřujeme informace s našimi dodavateli. Farma, ze které záběry pochází, pak dodává drůbež široce pro českou maloobchodní síť a firma Rabbit Trhový Štěpánov je jejím majitelem. Ten nám garantuje standardy chovu,” uvedl k věci Albert. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]

8 názorů k článku “Středověká Praha fungovala jako centrum obchodu s otroky. Křesťané se s nimi nemazali

  1. Jo, panečku, to byly časy. Hned bych si nějakýho toho negra koupil, ale bohužel nám to otroctví zrušili 🙁

    1. Neklesej na mysli. Podle Kalgeriho NWO máme být otroci. Fiala byl vedoucím jihomoravskée Kelgeriho pobočky. Takže se na tom intenzivně pracuje.

  2. Přestaňte s tím sypáním popele na hlavu za jakési křivdy minulosti. Dávné minulosti. Jestli bylo něco takového v Praze( o čemž z mnoha důvodů a pádných pochybuji), tak to bylo jen zrnko v písku z tohoto obchodu, který ve velkém provozovali hlavně černoši samotní. Jejich kmenové války a zajatci co se buď snědli, nebo prodali. A další obchodníci a velmi zdatní byli Arabové i Ž. Běloch byl v tomto kšeftu ten kdo nakupoval co mu bylo těmito lidumily nabídnuto. Rozhodně nikde neběhal s lasem a neodchytával ty nebožáky. Ale můžeme za všechno. Podělaný svět agitačních idiotů. Otrokářství a otroctví je hnusné. Zavrženíhodné. Proto se nenechám zotročit korporacema, jakymsi Švábem a jinými kreatůrami co novodobé okovy chtějí nasadit. Né mě. NE.

  3. Máme toho na hrbu více – vpustili jsme si sem Cyrila a Medoděje, ačkoli jsme je nezvali a písmo měli. Žilo se tu po této stránce spokojeně. Nejdříve kázali a obraceli na víru pravou. Církev byla a je prý svatá, mše jsou svaté… Kdo nekonvertoval, byl nakonec obětí násilí a odebrání majetku. Inkvizice, upalování čarodějic, odebírání majetku. Obecně u nás přebujelé zrádcovství (i maloměšťáctví) – viz udávání fašistům například. Vstup do západních struktur a rozdělení státu bez referenda. Glorifikace politických zločinců po Listopadu. Inkluse, genderismus, podpora fašistů. Stopnutí a trestání nepohodlných názorů. Jen duševně postižený nebo korupčník zde může být spokojen.

    1. A proto je těm nahoře blízká Ukrajina – vzor korupce a kálení na lidi. Jako příklad si jí bere celé vedení EU.

  4. z článku: “Podle tehdejších zákonů totiž nesměli být do otroctví prodáni křesťané. Tak se stalo, že právě křesťané stáli v čele celého byznysu.”
    V muslimských zemích to bylo naopak, prodávali do otroctví křesťany. A v afrických muslimských zemích se křesťané prodávají do otroctví i dnes! Proč o tom Magda Richterová mlčí? je to snad záměr? A ještě dodatek – v Praze se černoši neprodávali, ti šli jiným směrem.

    1. Ale ten plán s prodejem otroků nebyl špatný. Nebylo by od věci dnes prodávat jako otroky nelegální migranty, zloděje a podplacené úředníky. Tržiště by se našlo. Třeba tam, kde jsou různé burzy, by se mohly vyčlenit dny i pro prodej otroků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *