Despotickou Stalinovu povahu pocítily hlavně ženy, kterým věnoval svoji přízeň. Zmizení nebo poprava nebyly výjimkou

Josif Vissarionovič Stalin byl nelítostný diktátor, který nechal popravit desetitisíce lidí. Jaký byl tento muž v soukromí a jak se choval k ženám?

Manželství z lásky a první syn

První Stalinovou ženou byla Jekatěrina Semjonovna Svanidzeová. Seznámili se a vzali se v době, kdy Stalinovi bylo 26 let a Jekatěrině 19. Ke sňatku došlo v roce 1904, kdy Stalin ještě nebyl obávaným diktátorem, který likviduje všechny své nepřátele, ale pouze nadšeným revolucionářem. Z manželství vzešel první Stalinův syn Jakov. Bohužel Jekatěrina zemřela krátce po porodu a Jakov putoval na výchovu k příbuzným, protože jeho otec měl jiné starosti.

Věkový rozdíl a milostné avantýry na denním pořádku

Podruhé se Stalin oženil deset let po smrti své první ženy. Jeho druhou chotí byla teprve šestnáctiletá Naděžda Allilujevova. Jelikož Stalinovi v době uzavření druhého manželského svazku táhlo již na čtyřicet, byl věkový rozdíl opravdu velký. Ale ani to, že má mladou ženu, neudrželo Stalina doma a svými milostnými avantýry byl proslulý.

Foto: Shutterstock

Nešťastný konec druhého manželství

Během druhého manželství přišly na svět další dvě děti – Vasilij a Světlana. O šťastném rodinném životě se ale rozhodně mluvit nedalo. Stalin svou ženu ponižoval, neustále ji podváděl a hádky byly na denním pořádku. Bylo tedy nevyhnutelné, že manželství skončí nezdarem. Místo rozvodu ale přišla smrt. Naděžda byla nalezena mrtvá v manželské posteli s pistolí a střelnou ranou u srdce. Oficiální prohlášení uvádělo, že Naděžda zemřela následkem apendicitidy, ale spekuluje se o tom, že ji Stalin nechal zabít.

Jak se ukazuje, Stalin nebyl v soukromí o nic lepším člověkem než na veřejnosti. Ženy, které se dostaly do Stalinovy přízně totiž záhadně mizely či byly na rovinu popravovány. Za co? Důvod se vždy našel.

Foto: Shutterstock, zdroj: Blogs.bu.edu, UPI

Nenechte si ujít
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Málokterý obchodní řetězec se v České republice těší takové oblibě jako právě Pepco. To zde našlo skutečně vděčnou cílovou skupinu v podobě nízko a středněpříjmových domácností, které tam často odbavují značnou část svých nákupů, jež se týkají vybavení do domácnosti nebo oblečení, ať už pro sebe nebo pro děti. Divoký konec Velkou výhodou Pepca jsou jednoznačně velmi příznivé ceny, kterým specializované obchody nemohou konkurovat. Důvodem je poměrně úzký a omezený sortiment, který se navíc pravidelně střídá. To představuje další motivaci, proč obchody navštěvovat častěji – aby vám zkrátka nic neuniklo a sehnali jste všechny výhodné nabídky. Zdálo se, že obchodní model Pepco je nepřekonatelný a bude dále prosperovat. Jak se ale ukazuje, někde už naráží na své hranice. V sousedním Rakousku teď řetězec oznámil doslova šokující novinky. Nedokázal se tu prý náležitým způsobem prosadit, a tak tu končí. Tento konec má ovšem trpkou příchuť krachu, jelikož Pepco v Rakousku jde rovnou do insolvence, což není znak nějakého úspěšného podnikání. Podle toho to také vypadá, jak uvádí server Der Standard. Okamžitě bude zavřeno všech 73 prodejen, které tu řetězec měl, a navíc bude propuštěno 680 zaměstnanců. Prý to tak bude lepší Podle vyjádření společnosti se na rakouském trhu nepodařilo dosáhnout potřebných výnosů z prodeje. Firma, která se obchoduje na varšavské burze cenných papírů, si od odříznutí nevydělávající části byznysu slibuje vylepšení celkového hospodaření. Pepco chce nadále expandovat v západní Evropě i na trzích, kde již působí, jako je Česká republika. Všechno už se ale nejeví tak růžově, jako ještě před pár měsíci. Firma již dříve oznámila, že bude muset fungovat efektivněji a zvažovat, do čeho se pustí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Pravdou však je, že pokud jde o český trh, ten patří pro Pepco k vůbec nejvýnosnějším, a pokud bude značka nadále fungovat, zřejmě bude působit i tady. Je ale třeba také říct, že mu roste konkurence v podobně zaměřených řetězcích, jako je například Tedi, Action nebo Kik. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

7 Replies to “Despotickou Stalinovu povahu pocítily hlavně ženy, kterým věnoval svoji přízeň. Zmizení nebo poprava nebyly výjimkou

 1. Co kdyby se svět a jeho chytrolíni vybodli, už na čísi povahy z hluboké minulosti (úplní kámoši co je znají do detailu, chodili spolu na pivo) a řešili namísto toho současné kreatůry, které si s těmi zdechlinami minulosti mohou podat pomyslnou ruku? Mnohdy je dohánějí, ale bude se na jejich zločiny a odpornosti poukazovat v bezpečné budoucnosti, až budou taky ztřepnutí kotníkama. A hlavně, až to bude moci být odhaleno. Teď to mnozí, ani neví, protože podlehli hypnóze sdělovacích prostředků. A propagandě. Teď se jim tleská a skáče do zadnice. Stejně, jako kdysi Visarionovičovi. Po jeho smrti národy hystericky plakaly. Je bezpečné psát a mluvit o těchto fosíliích, ale riskantní o těch co žijí a řídí svět teď a tady. Lidstvo je nepoučitelné. Kráčejí vztříc do,, gulagů všedních dní” s úsměvy, hesly a různorodými vlaječkami, jako i tehdy.

  1. Pro Antonína. Problém je že o zdechlině Stalinově dodnes mnozí mluví jako o skvělém politikovi a marxistovi. Např. kandidát na presidenta v roce 2023 soudruh Skála. To by byl president české republiky co ? Stalinista do morku kosti,který tvrdí že žádný Katyň nebyl že to Němci a nikoli Stalinova NKVD povraždila polské oficíry. Komunista Skála nenávidí třeba Chruščova že odhalil v roce 1956 Stalinův kult osobnosti prý to byla velká chyba co tehdy Chruščov udělal. Kvůli takovým zmetkům je stále třeba psát o tom masovém vrahovi protože takoví zločinci jako Skála nakazí další lidi. Od jednoho shnilého bramboru se snadno nakazí další !

   1. Nic ve zlém, ale já jsem přesvědčený, že kdokoliv bude prezidentem v Česku. Skála, Pavel, Babiš, nebo třeba Bohdalová či Neckář, tak to té zemi nepřitíží, ani nepomůže. Proč? Je dlouhé a velmi jedovaté téma. Ale pokud jde konkrétně o komentář, pak Vám samozřejmě rozumím a schvaluji. I tento pohled je vypovídající. Svět není černobílý a politika, už vůbec ne.

   2. A ještě něco pane Šebesto. Ctím Vaše názory i kdybych s nimi nakrásno nesouhlasil, což není tento případ. Zde se zhodujeme v tom, že jsem tento Váš pohled na danou věc neviděl a ukázal jste mi ho a já souhlasím. A jak se projevuje, že ctím něčí názory i když nesouhlasím? Mnoha způsoby. Mlčím a nevyjadřuji se. Vyjádřím se, že oponuji, ale nenadávám člověku a neurážím ho. Jakože je hovado, hlupák, pitomec, měli by ho zavřít na psychiatrii apd. To jsem se tady postupně naučil přes lidi, kteří dělají toto mě. Taky jsem byl takový. Pak jsem přestal a spokojil se s tím, že kdo mě napadnul, vrátil jsem mu ještě hrubší mincí. Už ani tohle bych neudělal. Absolutně jsem se v životě vůbec odprostil od projevů sprostoty a vlastně manipulace. Každý zaslouží svobodnou vůli. Pokud někdo svou vůli směřuje zlým směrem a způsobem, lze bojovat zachováním si vlastní svobody, kterou pomyslně (a teď promiňte ten výraz) močíte na sny a projevy zlých lidí. A ani o tom tito nemusí vědět. To je důležité především pro mě. Žije se lépe. Tato doba si přímo žádá pevné postoje v souladu s vlastním svědomím bez ohledu na okolí. Mějte se hezky, děkuji za reakci a ať se nám všem daří jak nejvíce to jde.

 2. Pro Antonín. Já to vidím zcela opačně než vy. President by měl být podle mne morální autoritou. Vím že v minulosti tomu tak většinou nebylo. Budu-li hodnotit presidenty Československa tak jediný kdo by snesl ono hodnocení byl snad T.G.M. Pokud se podívám na presidenty po listopadu 89 tak to je taky katastrofa jeden horší než druhý. Zeman ten je nejhorší. Vy si opravdu myslíte že je jedno kdo sedí na pražském hradě ? Vždyť on reprezentuje republiku i navenek v cizině. Jeho chování sleduje i mládež prostě celá společnost Jaký si cizina a taky naše mládež ale i další udělají dojem. Současný president je ožralec ,lhář mluví vulgárně v radiu. Chová se jako poslední prase a Babiš-Bureš ? Zloděj podvodník lhář agent Stb nikdy nedodrží co řekne ! To mají být morální autority ? U Babiše jsem zapomněl že ve Francii se mu rýsuje další ostuda v záři ho čeká soud za dotační podvod. Pokud to berete takhle tak teoretický může být president poslední bufeťák !

 3. Byla spousta zrůdných diktátorů napříčvdějnami a kůltůrami ,jak západními ,tak východními, jen ne na káždého se smí ukázat!!!!!!!!!!Jsou i dnes viz kolektivní krvavá diktatur Bruselu a Eu!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *