Despotickou Stalinovu povahu pocítily hlavně ženy, kterým věnoval svoji přízeň. Zmizení nebo poprava nebyly výjimkou

Josif Vissarionovič Stalin byl nelítostný diktátor, který nechal popravit desetitisíce lidí. Jaký byl tento muž v soukromí a jak se choval k ženám?

Manželství z lásky a první syn

První Stalinovou ženou byla Jekatěrina Semjonovna Svanidzeová. Seznámili se a vzali se v době, kdy Stalinovi bylo 26 let a Jekatěrině 19. Ke sňatku došlo v roce 1904, kdy Stalin ještě nebyl obávaným diktátorem, který likviduje všechny své nepřátele, ale pouze nadšeným revolucionářem. Z manželství vzešel první Stalinův syn Jakov. Bohužel Jekatěrina zemřela krátce po porodu a Jakov putoval na výchovu k příbuzným, protože jeho otec měl jiné starosti.

Věkový rozdíl a milostné avantýry na denním pořádku

Podruhé se Stalin oženil deset let po smrti své první ženy. Jeho druhou chotí byla teprve šestnáctiletá Naděžda Allilujevova. Jelikož Stalinovi v době uzavření druhého manželského svazku táhlo již na čtyřicet, byl věkový rozdíl opravdu velký. Ale ani to, že má mladou ženu, neudrželo Stalina doma a svými milostnými avantýry byl proslulý.

Foto: Shutterstock

Nešťastný konec druhého manželství

Během druhého manželství přišly na svět další dvě děti – Vasilij a Světlana. O šťastném rodinném životě se ale rozhodně mluvit nedalo. Stalin svou ženu ponižoval, neustále ji podváděl a hádky byly na denním pořádku. Bylo tedy nevyhnutelné, že manželství skončí nezdarem. Místo rozvodu ale přišla smrt. Naděžda byla nalezena mrtvá v manželské posteli s pistolí a střelnou ranou u srdce. Oficiální prohlášení uvádělo, že Naděžda zemřela následkem apendicitidy, ale spekuluje se o tom, že ji Stalin nechal zabít.

Jak se ukazuje, Stalin nebyl v soukromí o nic lepším člověkem než na veřejnosti. Ženy, které se dostaly do Stalinovy přízně totiž záhadně mizely či byly na rovinu popravovány. Za co? Důvod se vždy našel.

Foto: Shutterstock, zdroj: Blogs.bu.edu, UPI

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments