Supermarkety dostaly rozkaz: Snižte ceny. A je vymalováno, takhle se to dělá

Obchodní řetězce v České republice dávají zákazníkům opravdu zabrat a doslova testují, co vydrží. Od odborníků i zodpovědných osob ostatně už zaznívají doslova nehorázné rady, jako je například doporučení jezdit nakupovat do Polska, kde to Češi budou mít levnější. Ministr zemědělství se potom nechal dokonce slyšet, ať lidé nakupují výhradně v akcích, protože právě zlevněné ceny jsou v podstatě ty standardní.

Snížení ceny v kategoriích

Navzdory všem protestům a námitkám ale s obchodními řetězci v tuzemsku nikdo nic nedělá. Jinde je tomu ale naopak a supermarkety se v některých zemích musí podřizovat poměrně tvrdým opatřením. Nejnověji například v Maďarsku, kde budou podle nové vyhlášky muset prodávat vybrané zboží za zlevněnou cenu. Pokud by to nesplnily, dostanou vysoké pokuty.

Za rozumnou cenu budou muset obchody prodávat širokou škálu zboží, jako je vepřové, hovězí a drůbeží maso, ryby, konzervy, mléko, zakysaná smetana, jogurty, sýry, máslo, margarín, rostlinné oleje, pečivo, cukr, zelenina, ovoce, džusy, polotovary, káva, čaje, minerální vody a další.

Foto: Shutterstock

A bude levně

Zajímavé je, že nebude muset být zlevněno veškeré zboží v těchto kategoriích najednou. Obchodní řetězce si však budou muset na každé období z každé kategorie vybrat jednu položku, kterou budou prodávat za regulovanou cenu. Ta by měla činit minus deset procent z nejnižší ceny, za jakou byla na trhu v předchozím měsíci. Neexistuje přitom, že by se takto vybraná položka rychle vyprodala. Obchody budou ručit za to, že jí bude dostatek.

Vůči obchodním řetězcům jde o tvrdý postup, ale je otázkou, zda něco takového není nutné a nemělo by to být zavedeno také u nás. Cílem Maďarska je pochopitelně snížit inflaci, která vystřelila do podobně vysokých hodnot jako v Česku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments