Alžběta Bavorská, mnohem známější jako Sisi, se stala jednou z nejslavnějších historických postav. Její život však nebyl jednoduchý a ani její vztah s manželem, často romantizovaný v knihách i filmech, nebyl tak dokonalý, jak se může zdát.
Špatná sestra
To, že si císař František Josef vybral za manželku nesprávnou sestru, je známé – jeho matka si pro něj totiž myslela na Alžbětinu starší sestru. Jenže mladý muž se zamiloval do šestnáctileté Sisi a nedal jinak, než že právě ona se stane jeho ženou.
Sisi však popravdě na roli císařovny neměla povahu a zpočátku ani věk. Byla svobodomyslná a také dost labilní. Přísná pravidla habsburského dvora ji po celý život dusila a její psychické i fyzické zdraví se zde stále zhoršovalo.
Zkažená svatební noc
Svatba císaře a jeho mladé nevěsty byla velkolepá. Rozhodně se jednalo o veselku století a je dost možné, že šlo o jeden z nejhonosnějších sňatků v historii. Ženil se císař a celá země se musela radovat s ním.
Sisi se však zřejmě příliš neveselila. Byla nervózní ze všech oficialit a dělala jednu chybu za druhou – nevěděla, že se nesmí objímat se svými přítelkyněmi, nenapadlo ji, že si nesmí stáhnout rukavičky a podobně. A po celou dobu ji přísným hodnotícím zrakem sledoval nejen šlechtický dvůr, ale hlavně tchyně Žofie, která s ní nikdy nebyla ani trochu spokojena.
Ostatně tchyně byla také tím, kdo doprovodil mladý pár na svatební lože. Možná i proto byla Sisi ze svatební noci tak nervózní, že nakonec nic nebylo. František Josef se zachoval jako kavalír a mladinkou nevěstu do ničeho netlačil.
Cože? Nic?
Jenže na císařském dvoře věci nefungují takhle jednoduše. Podle dvorského protokolu bylo povinností manželů naplnit sňatek stykem. To, že k ničemu nedošlo, se okamžitě rozneslo po celém dvoře. A Sisi tak ráno čelila ponižujícím pohledům a určitě se k ní donesla i nějaká ta nepříjemná poznámka. Tlak, který na ni byl vytvořen, musel být nesnesitelný.
Sisi bylo jasné, že se bude muset přemoct a s manželem strávit noc. A tak se stalo třetí noc od svatby.
Sebrali jí děti
Sexuální život manželů byl důležitý hlavně z důvodu nutnosti zplodit dědice. To se podařilo – Sisi měla krátce po sobě Žofii, Giselu a vytouženého následníka Rudolfa. Do toho však opět zasáhla tchyně Žofie a přísný habsburský dvůr – Sisi o své děti nemohla pečovat. O svou první dceru ještě bojovala, ale když Žofie zemřela, vzdala se Sisi svých zbylých dětí a až do smrti s nimi udržovala jen formální vztah. Po deseti letech od Rudolfova narození porodila poslední dítě, holčičku Marii Valerii. Sisi již byla zkušenou ženou a dívku si sebrat nenechala – s touto jedinou dcerou měla vřelý vztah a dokonce ji nazývala „svým jediným dítětem“. Marie Valerie byla její, Gisela a Rudolf patřili monarchii.
Foto: Shutterstock, zdroj: WashingtonPost, Habsburger.net, Schoenbrunn, jstor
Ale no tak cenzore. Proč mi to mažeš. Však tu nekomentuji ani sex. odlišnosti, ani bojůvky na východě, ani současnou vládní honoraci. Tak komu vadilo, že se zamýšlím nad nesmyslností článku, kdy jí u toho redaktor asi nesvítil a jestli ano, pak může popsat jakou jí měla ta Sissina. Protože pomalu o tom článek fundovaně je.