Jak probíhala svatební noc císařovny Sisi? Neobešlo se to bez ponížení

Alžběta Bavorská, mnohem známější jako Sisi, se stala jednou z nejslavnějších historických postav. Její život však nebyl jednoduchý a ani její vztah s manželem, často romantizovaný v knihách i filmech, nebyl tak dokonalý, jak se může zdát.

Špatná sestra

To, že si císař František Josef vybral za manželku nesprávnou sestru, je známé – jeho matka si pro něj totiž myslela na Alžbětinu starší sestru. Jenže mladý muž se zamiloval do šestnáctileté Sisi a nedal jinak, než že právě ona se stane jeho ženou.

Sisi však popravdě na roli císařovny neměla povahu a zpočátku ani věk. Byla svobodomyslná a také dost labilní. Přísná pravidla habsburského dvora ji po celý život dusila a její psychické i fyzické zdraví se zde stále zhoršovalo.

Zkažená svatební noc

Svatba císaře a jeho mladé nevěsty byla velkolepá. Rozhodně se jednalo o veselku století a je dost možné, že šlo o jeden z nejhonosnějších sňatků v historii. Ženil se císař a celá země se musela radovat s ním.

Sisi se však zřejmě příliš neveselila. Byla nervózní ze všech oficialit a dělala jednu chybu za druhou – nevěděla, že se nesmí objímat se svými přítelkyněmi, nenapadlo ji, že si nesmí stáhnout rukavičky a podobně. A po celou dobu ji přísným hodnotícím zrakem sledoval nejen šlechtický dvůr, ale hlavně tchyně Žofie, která s ní nikdy nebyla ani trochu spokojena.

Ostatně tchyně byla také tím, kdo doprovodil mladý pár na svatební lože. Možná i proto byla Sisi ze svatební noci tak nervózní, že nakonec nic nebylo. František Josef se zachoval jako kavalír a mladinkou nevěstu do ničeho netlačil.

Cože? Nic?

Jenže na císařském dvoře věci nefungují takhle jednoduše. Podle dvorského protokolu bylo povinností manželů naplnit sňatek stykem. To, že k ničemu nedošlo, se okamžitě rozneslo po celém dvoře. A Sisi tak ráno čelila ponižujícím pohledům a určitě se k ní donesla i nějaká ta nepříjemná poznámka. Tlak, který na ni byl vytvořen, musel být nesnesitelný.

Sisi bylo jasné, že se bude muset přemoct a s manželem strávit noc. A tak se stalo třetí noc od svatby.

Zdroj: Twitter

Sebrali jí děti

Sexuální život manželů byl důležitý hlavně z důvodu nutnosti zplodit dědice. To se podařilo – Sisi měla krátce po sobě Žofii, Giselu a vytouženého následníka Rudolfa. Do toho však opět zasáhla tchyně Žofie a přísný habsburský dvůr – Sisi o své děti nemohla pečovat. O svou první dceru ještě bojovala, ale když Žofie zemřela, vzdala se Sisi svých zbylých dětí a až do smrti s nimi udržovala jen formální vztah. Po deseti letech od Rudolfova narození porodila poslední dítě, holčičku Marii Valerii. Sisi již byla zkušenou ženou a dívku si sebrat nenechala – s touto jedinou dcerou měla vřelý vztah a dokonce ji nazývala „svým jediným dítětem“. Marie Valerie byla její, Gisela a Rudolf patřili monarchii.

Foto: Shutterstock, zdroj: WashingtonPost, Habsburger.net, Schoenbrunn, jstor

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments