Piloti kamikaze měli problém, pokud se vrátili živí

Život vojáků bojujících ve druhé světové válce nikdy nebyl snadný. Po utrpeních, které si zažili během služby, je čekal těžký úkol – návrat do běžného života. Japonští vojáci měli stav ještě komplikovanější. Někteří vyvolení byli předurčení ke smrti kvůli specifické strategii armády. Kamikaze neboli sebedestrukce. Jak dopadli přeživší?  

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Je všeobecně známé, že Japonsko si v druhé světové válce nebralo servítky. Nebylo jim cizí obětovat i vlastní vojáky. Zkrátka šli přes mrtvoly. Důležitý byl cíl, ne cesta. Speciální útočné jednotky měly za úkol provést sebevražednou misi – kamikaze. Měli za úkol zničit americké letadlové lodě, které byly velmi důkladně střeženy. Atentátníci s vlastním letadlem měli narazit do plavidla, čímž způsobili ztrátu soupeři. Bohužel tím také ukončili i vlastní životy. Se smrtí vojáků provádějící takové mise se počítalo. Ke konci války, kdy Japonci tušili prohru, se intenzita kamikaze útoků stupňovala.

Hrdinství nebo zklamání?

Japonská armáda si zakládala na pevném a důkladném výcviku svých mužů. Již od začátku vojenské služby byli vybraní jedinci připravováni na sebevražedné útoky. Ačkoliv byla jejich disciplína perfektní, někteří zkrátka neměli odvahu misi, ke které se zavázali, splnit. Když piloti misi kamikaze nesplnili, ať už z osobních či technických důvodů, a vrátili se zpátky do domoviny, čekal je teror.

Teprve tehdy pro ně začínala opravdová mise o přežití. Kamikaze vojáci jsou v Japonsku obdivováni. Ti, co zklamali a misi nedokončili, byli považováni za odpad. Museli snášet nenávist i pohrdání. Pocity studu zažívala i rodina a přátelé vojáka.

Zdroj: YouTube

Přežití rovná se ostuda

Jsou dokázány i případy pilotů, kteří přežili, ačkoliv provedli sebevražednou misi. Po návratu se na ně opět pohlíželo nehezky. Armáda považovala misi za odbytou. Voják musel zažívat tvrdý přístup a obviňování ze zbabělosti. Většinou byl znovu poslán na další sebedestruktivní misi. Podruhé se však již nikdo nevrátil.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheGuardian, NYTimes

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments