Pro úspěšný prodej nebo pronájem bytu budete muset zajistit, aby byl energeticky úsporný

Skutečně těžko uvěřitelné plány představila Evropská unie, pokud jde o nakládání se staršími domy a byty. Zcela zjevně jde o další z velkých cílů, které si tato organizace vytyčila a které budou mít znatelné dopady na životy všech občanů i v České republice. Bohužel se tak děje ještě ve chvíli, kdy nejsou uspokojivě dořešeny ani další projekty, které se rozjely a jejichž vyhlídky jsou přinejmenším nejasné.

Navázané na hypotéky

Tyto plány týkající se budov a domů mají nicméně šanci snížit cenu například vašeho starého bytu na minimum. Vše se pojí s energetickou náročností budov, do které se teď EU ve velkém pouští. V roce 2030 budou muset všechny domy, a to i ty soukromé, splňovat minimálně energetickou třídu D. Počítá se přitom s tím, že kritéria budou postupem dále přitvrzovat a asi se dá očekávat, že tu bude tlak na to, aby vše bylo postupně takzvaně v zelené škále energetického štítku.

Pokud si teď při koupi či prodeji nemovitosti říkáte, jaký má ten energetický štítek vlastně smysl, když se s ním stejně nic moc dalšího nepojí, vězte, že to teprve přijde a brzy půjde o naprosto klíčové kritérium při obchodování s nemovitostmi.

Právě skrze něj bude na majitele starších domů vytvářen postupný tlak. Má totiž dojít k tomu, že pokud si budete kupovat nemovitost, dostanete výhodnější hypotéku v případě, že bude energeticky méně náročná, rozumějte bude správně ohodnocena v rámci energetického štítku. A pokud bude mít horší hodnocení, na hypotéce si pořádně připlatíte.

Foto: Shutterstock

Co bude se staršími domy a byty?

Mohlo by se zdát, že půjde o problém hlavně pro kupující, jenže tak tomu v žádném případě není. Situaci to zkomplikuje prodávajícím, kteří budou muset s cenou starého bytu nebo domu podstatně níže, aby se ho vůbec zbavili, pokud tak budou chtít učinit.

Konečné cíle přitom nejsou vůbec malé. Jednoho krásného dne by to mělo dojít tak daleko, že domy určené k bydlení či administrativě budou uhlíkově zcela neutrální, tedy nebudou produkovat žádné emise a ke svému vytápění nebudou potřebovat žádné zdroje energií, které nejsou obnovitelné.

Čtěte také: Češi si kupovali byty ve velkém. Teď zjišťují, že na splátky nemají. Bude to divoké, bydlení jim seberou

Vše se pochopitelně neobejde bez tuhé regulace, která bude zjevně zprostředkovaná skrze banky a další instituce. Starší a nezrekonstruované nemovitosti proto budou vnímány jako něco nechtěného a tudíž bezcenného.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 názorů k článku “Pro úspěšný prodej nebo pronájem bytu budete muset zajistit, aby byl energeticky úsporný

 1. Ale já se hodně těším přesně na tohle, protože pokud můj starý dům, který nebudu zateplovat z důvodu aby mi nesplesnivěl, bude bezcenný 👍.
  Já se těším, protože až budu mít bezcenný dům, tak nebudu platit žádnou daň, respektive daň bude nulová 😉.
  Beru, už aby to tady bylo 🤣🤣🤣.
  Takže pak daň za dům můžou zvednout klidně o milion procent, protože i milion procent z nulové hodnoty nebude nic 😆

 2. Jednoho krásného dne to všechno skončí, v Bruselu někdo zavře a zamkne dveře a pomalu se všichni rozjedou do svých domovů. A tahle šaškárna skončí a bude zase svatý pokoj, klid a mír.

  1. hodilo by se ten parlament zavřít zvenčí, až budou všichni uvnitř, a potom zapálit. No, co si budem povídat – z parlamentu ČR pustit pouze ty, kteří hájí, nebo se pokoušejí hájit naše zájmy a udělat to samé.

  2. Už dávno jsme měli odejít podívejte jak se chová vláda Bruselský posluhovači.E.U. padne je teď už mrtvá a určité bestie čeká zatčení.

 3. Jo spíš nahrávají spekulantum který neví kam z penězi zkouší byty domy za hubičku a za dotace je opraví a prodají za velký peníze takto se budou i probírat špinavé peníze

 4. Kulhánek je sice primitiv, který za fialové prachy štve proti důchodcům, ale toto je výmysl komise EU pod taktovkou zelených buzerantů, pro který v parlamentu EU zvedli za ČR ruce všichni piráti, lidovci a PRO, cca půlka ANO a ODS.
  Podle návrhu tyto budovy nebude možné prodat. Na katastru to nepřevedou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *