Teploty v Česku mají být strašlivé, varují meteorologové. Připravte se na nejhorší

Pokud byste snad z chladnějšího jara usuzovali, že klimatické problémy planety Země pominuly, meteorologové vás vyvedou z omylu. Naopak se řítíme do velmi komplikovaného období, kdy by teploty měly vystoupat až na nebo dokonce za hranici únosnosti. Jak uvádí Světová meteorologická organizace, je docela pravděpodobné, že v příštích pěti letech překročí teploty dokonce kritickou hranici. A to i v České republice.

Souběh negativních jevů

Existuje vážný předpoklad, že příštích pět let bude vůbec nejteplejších v historii. To by mělo pro planetu velmi závažné dopady. Pokud se ptáte, co je onou kritickou hranici, potom jde o navýšení průměrné roční teploty o více než 1,5 % oproti stavu před průmyslovou revolucí.

Jak uvádějí meteorologové, šance na překročení této kritické hranici alespoň v jednom z příštích let je vysokých 66 %. A teď se podržte, je dokonce 98% šance, že jeden z příštích pěti roků bude tím vůbec nejteplejším v celé lidské historii. Toto procento vyjadřuje prakticky jistotu, že to nastane.

Bohužel se sbíhá hned několik vlivů, které vedou k rychlému nárůstu teplot. Předně je to lidská činnost, jež produkuje značné množství skleníkových plynů. Do toho tu ještě mocně působí jev El Niño, který zjednodušeně řečeno působí jako oteplení Tichého oceánu.

Foto. Shutterstock

V Česku ještě hůře

Nejde přitom jen o to, že naměříme teploty, které jsme v historii dost možná ještě nenaměřili. Bude to mít pochopitelně důsledky pro celou lidskou společnost, a to vůbec ne malé. Ohrožena bude hladina oceánů, potravinová bezpečnost, ale také lidské zdraví, které jednoduše tak vysoké teploty už nemusí zvládat.

Klimatolog Aleš Farda pak pro server TN.cz uvedl, že v České republice by tyto jevy byly zřejmě ještě prohloubeny, protože by zde došlo k ještě vyššímu navýšení teploty než o 1,5 stupně. Připravit bychom se měli na velká letní vedra a teplé zimy.

Foto. Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments