Teploty v Česku mají být strašlivé, varují meteorologové. Připravte se na nejhorší

Pokud byste snad z chladnějšího jara usuzovali, že klimatické problémy planety Země pominuly, meteorologové vás vyvedou z omylu. Naopak se řítíme do velmi komplikovaného období, kdy by teploty měly vystoupat až na nebo dokonce za hranici únosnosti. Jak uvádí Světová meteorologická organizace, je docela pravděpodobné, že v příštích pěti letech překročí teploty dokonce kritickou hranici. A to i v České republice.

Souběh negativních jevů

Existuje vážný předpoklad, že příštích pět let bude vůbec nejteplejších v historii. To by mělo pro planetu velmi závažné dopady. Pokud se ptáte, co je onou kritickou hranici, potom jde o navýšení průměrné roční teploty o více než 1,5 % oproti stavu před průmyslovou revolucí.

Jak uvádějí meteorologové, šance na překročení této kritické hranici alespoň v jednom z příštích let je vysokých 66 %. A teď se podržte, je dokonce 98% šance, že jeden z příštích pěti roků bude tím vůbec nejteplejším v celé lidské historii. Toto procento vyjadřuje prakticky jistotu, že to nastane.

Bohužel se sbíhá hned několik vlivů, které vedou k rychlému nárůstu teplot. Předně je to lidská činnost, jež produkuje značné množství skleníkových plynů. Do toho tu ještě mocně působí jev El Niño, který zjednodušeně řečeno působí jako oteplení Tichého oceánu.

Foto. Shutterstock

V Česku ještě hůře

Nejde přitom jen o to, že naměříme teploty, které jsme v historii dost možná ještě nenaměřili. Bude to mít pochopitelně důsledky pro celou lidskou společnost, a to vůbec ne malé. Ohrožena bude hladina oceánů, potravinová bezpečnost, ale také lidské zdraví, které jednoduše tak vysoké teploty už nemusí zvládat.

Klimatolog Aleš Farda pak pro server TN.cz uvedl, že v České republice by tyto jevy byly zřejmě ještě prohloubeny, protože by zde došlo k ještě vyššímu navýšení teploty než o 1,5 stupně. Připravit bychom se měli na velká letní vedra a teplé zimy.

Foto. Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

25 názorů k článku “Teploty v Česku mají být strašlivé, varují meteorologové. Připravte se na nejhorší

  1. Lidé si vedra způsobují sami 3 – 4 auta
    v rodině neni normál.
    Dříve se lyźe vzaly na záda a šlo se na
    vlak ale to dnes nikdo nezná.

    1. A můžete mě prosím povědět,jak se máme dostat do práce,když bydlíme na vesnici,autobus tady jezdí v úterý a v dubnu a práci máme každý úplně jinde?Jak se tam jinak máme dostat?Tady nejde jenom o lyžování(myslím,že vlakem jste nejel hodně dlouho,pokud si myslíte,že je to ideální doprava a hlavně spojení)Auta prostě potřebujeme a tečka.Možná,že by stálo za úvahu se podívat na Čínu,Rusko,USA nebo Indii,to jsou mega znečisťovatelé a ne Evropa.

      1. Ano, USA, Čína, Indie. USA a Indii je znečištění ukradené, Čína v posledních letech znečištění snižuje a vyvíjí technologie pro snižování emisí.
        Evropa se podílí 4% na světovém znečištění.

      2. Ano, USA, Čína, Indie. USA a Indii je znečištění ukradené, Čína v posledních letech znečištění snižuje a vyvíjí technologie pro snižování emisí.
        Evropa se podílí 4% na světovém znečištění.

    2. Moji prarodiče žili v městečku ca 4000 obyvatel. Auto nepotřebovali, protože babi dělala na nádraží, děda ve fabrice v tom městě. Ve městě byla školka, škola, zubař, lékař, jednota, řezník, zelenina, kovomat a obchod s oblečením a látkami. Jo a taky obuvnictví a švec. Cesty do 20km vzdáleného velkého města byly občasné, spíš výlet nebo pro něco speciálního. Já žiju v tomtéž městě. Fabrika zavřená, nádraží automatizované, pracovních míst je tu pár, na nákup max vietnamská večerka. Pro všechno dojíždíme a samozřejmě za práci. Chtěla jsem zkusit jezdit autobusem, ale musela bych vstát ve 3.45 a vrátila bych se v 16.30. Bez nákupu. Nejsem žádná náplava, co šla do satelitu, jsme tu starousedlíci

    3. To neni tim,to slunce nas pálí, vy tupci..Planeta se priblizuje ke slunci,a to zhavi cim dal vice..Bezny jev ve vesmiru..klimaticke zmeny,jasny,ale rohle co vy jedete je klimabyznys!!!!!a to je obrovsky rozdil..

    4. Dříve byly obchody v menších městech a vedla je Jednota každý si
      nakoupil v jednotě maso, chleba, drogerii, zeleninu, ovoce, a zaběhlo se
      na koupi třeba i dvakrát za den.
      Dnes se toto zlikvidovalo a zcentralizovalo pomoci Kauflandů a Lídlů kde se nikdo bez auta nedostane. Takže problém je v centralizaci velkoobchodů. Dnes vidím jedini kdo bráni centralizaci obchodů
      jsou velice šikovni větnamci a jsou
      opravdu moc šikovni.

    5. Myslíte, že to je normální jak euro poslanci mají svoje soukromé letadla kterými létají na schůzky. Třeba ta ženská Lejno. Letí si s Bratislavy do Vídně letadlem. Přitom má plnou hubu zelené ekologie.

  2. Zrovna včera říkali že teplotní rekord nepadl protože v roce 1950 naměřili 30.5 stupňů. To asi není o autech. Je to prostě cyklus.

    1. Otevřete oči a poznejte pravdu v žádném kosmu nikdy NASA nebyla všechno je to jen pohádka natočená v ateliéru přiznávají to samotní kosmonauti než umřou že jsou povinni otom podvodu mlčet. Budete ještě opravdu překvapení co se před lidmi vše tají. Sice Havla nemusím ale pravda jednoho dne zvítězí.

    2. Když Alexej Leonov vystoupil z Voschodu2 v roce 1965 do volného kosmického prostoru, vypadl mu prý z kapsy zlatý rubl. Od té doby podnikají vesmírné agentury vesmírné mise, jejichž skrytým úkolem je tento drahocenný peníz (abyste si to nepletli – ne penis) najít.

  3. Je to klimaticka válka. Snaha o likvidaci lidí a planety. Kdo nám vnucuje tenhle,,blahobyt”? Přeci Ti nejbohatší,kteří ty auta vyrábějí….a dokonce na sklad. Ovládají i technologie, které ovlivňují počasí na zemi.

  4. Vystrašený občan bude poslušnější a nebude remcat, což potřebuje fialovský establishment.

    1. Amen a připravují nás na CBDC po vzoru Ukrajiny kde jim válečný stav pomohl k uplatnění CBDC op řidičák i placení převedli na dia

      Poté zavedou emisní koncentrák a kdo nesplní jejich tabulky ten nebude moct kupovat ani prodávat dál něž patnáct minut od domova nekoupi si jízdenku ani jídlo mimo svůj okres .

  5. Podle některých vědců je celé oteplování mystifikace protože se prý dostáváme do období malé doby ledové a spíše přijdou chladnější roky. Celý tento příchod prý je uvozen zmatky s počasím, teplo, zima, sucho, záplavy….

  6. Jsou to pěkné blbosti. Meteorologové medokáží předpovědět počasí na zítra, ale vědí jak bude za 5 let….

  7. Tak to jsem klidná, meteorologové neumí předpovídat ani na dva dny dopředu a když tvrdí že bude krutá zima ,tak je teplá, takže bych tuto zprávu tak dramaticky nebrala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *