Riskantní manévry ukrajinských vrtulníků Mi-8 dávají Rusům pořádně zabrat

Poslední zprávy o ukrajinských vrtulníkách Mi-8 provádějících neřízený raketový útok v nízké výšce ukazují nejen odvahu, ale i schopnosti těchto pilotů. Letouny využívají taktiky označované jako NAP (Nap-of-the-earth) nebo „objímání země“, aby se vyhnuly nepřátelským radarům a letadlům. Strategie spočívá v létání ve velmi nízké výšce a využívání terénu pro utajení.

Legendární vrtulníky Mi-8 a jejich význam pro ukrajinské síly

Vrtulníky Mi-8, známé také pod kódovým označením NATO jako Hip, patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější vrtulníky na světě. Byly vyvinuty v konstrukční kanceláři Michaila Mila na počátku 60. let jako náhrada za lehčí Mi-4. První prototyp byl testován v roce 1962, ale nesplnil všechny požadavky. Teprve verze z roku 1963 získala kladná doporučení a v roce 1965 byla zahájena sériová výroba.

Odvaha ukrajinských pilotů při riskantních manévrech

Na videu, které bylo nedávno zveřejněno, můžeme vidět dva ukrajinské vrtulníky Mi-8 provádějící neřízený raketový útok, letící při zemi a provádějící riskantní manévry. Jejich schopnosti ilustrují odvahu a dovednosti ukrajinských pilotů, kteří čelí ruské převaze ve vzduchu. Tímto způsobem se pokoušejí zmást nepřátelské radary a zůstat skryti před letadly.

Využití terénu pro utajení a lepší obranu

NAP taktika se nejlépe hodí pro vrtulníky, které mají větší manévrovací schopnosti a zároveň nižší rychlost. Mohou se skrývat za budovami, létat i mezi stromy nebo nad hladinou řeky či jezera. Ukrajinské Mi-8 tak využívají geografických vlastností terénu, např. údolí, kopců atd., k utajení své přítomnosti a zvýšení šancí na úspěšný útok proti nepříteli.

Inspirace pro další generace pilotů

Úspěch ukrajinských pilotů vrtulníků Mi-8 v riskantních manévrech a jejich účinné využití NAP taktiky může být inspirací pro další generace pilotů. Nejenže dokazují, že i menší vzdušné síly mohou čelit převaze velmocí, ale také ukazují, jak důležité je neustálé zdokonalování dovedností a odvaha při výkonu svého povolání.

Zdroj: Twitter

Nezastavitelný vývoj vojenské techniky

Příběh vrtulníků Mi-8 a jejich úspěšného nasazení v ukrajinském konfliktu ukazuje, že i starší vojenské technologie mohou být stále účinné, pokud jsou správně využity. Je to připomínka toho, že vojenský vývoj nezastaví ani napjaté geopolitické situace a že zkušenosti a dovednosti pilotů jsou stále nezbytnou součástí úspěšných vojenských operací.

Ukrajinské vrtulníky Mi-8 a jejich riskantní manévry jsou důkazem odvahy a schopností pilotů, kteří čelí ruské převaze ve vzduchu. Využíváním taktiky objímání země a vynikajícími manévrovacími schopnostmi se tito piloti snaží účinně bránit svou zemi. Jejich příběh je inspirací pro další generace vojenských pilotů a připomínkou nezastavitelného vývoje vojenské techniky.

Foto: Shutterstock, zdroj: CNN, Newsweek, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments