“To by jako lidé po tornádu měli dostat peníze od státu a ještě neziskovek?” Vláda považuje lidi za zloděje, naštval se investor

Pokus vlády de facto znárodnit veřejné sbírky rozpoutal doslova vášně, a to nejen mezi lidmi, kterých se to po katastrofickém tornádu přímo týká. Snahu vlády Andreje Babiše kritizuje opozice, ale také téměř všichni experti.

Pokus vlády uloupit si z dobrovolnické sbírky nemohl překvapit nikoho, kdo ví jak tihle uvažují,” napsal k tomu na svůj Facebook známý investor Jiří Hlavenka. “V jejich představách je občan v podstatě zloděj a podvodník, který neustále chce zneužít to, co mu vláda ve své neskonalé velkorysosti poskytuje.

Podle něj vláda řeší akorát to, aby se náhodou někdo neobohatil o korunu navíc, než mu náleží. Už mnohokrát se prý na různých úrovních státní správy setkal s tím, že jako hlavní bod se řešilo, aby náhodou nedošlo k nějakému zneužití. “No tak by to jeden ze sta zneužil a přilepšil by si. A co, zbořil by se svět? Asi zbořil, takže zavedeme ponižující proces sebe-lustrací, kdy musí každý sám nejdřív prokázat, že je nevinný a nekrade, aby mu stát mohl něco přiřknout,” říká Jiří Hlavenka.

U škod po tornádu to vidím úplně plasticky: “to jako by ti lidé mohli dostat peníze od nás a ještě od neziskovek navrch? Tak to teda ne,” popisuje Hlavenka svou představu toho, jak asi probíhalo jednání na vládě.

Investor však upozorňuje, že nelze věci vidět takto jednoduše. Postižení lidé nepřišli pouze o dům, ale o veškeré drobné či větší vybavení, které jim zřejmě nikdo nenahradí. Je také třeba si uvědomit, že se jim přinejmenším na několik měsíců zcela rozbil život. Namísto toho, aby pracovali, budou muset “běhat kolem baráku”. Utrpěli také újmu na duši a budou se při každé další bouřce bát, zda jim to znovu neodnese střechu. “Ale HLAVNĚ aby nezískali o korunu víc než je jim nějakým shůry spadlým výpočtem přiřknuto,” zuří Hlavenka.

Zažil jsem to mockrát a jistě ještě mockrát zažiju: prosím, dejte lidem důvěru. Nebuzerujete je, nelustrujte je, nevyžadujte pětinásobnou kontrolu všeho, nenuťte je se přiznávat,” uzavírá investor.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments