Slovensko uzavřelo hranice. Rozzuření Češi odsunuli zátarasy a projeli

Slovensko přijímá opatření, jakoby v okolních zemích naplno propukla nová koronavirová vlna. Pravdou je, že panují obavy z mutace delta, ale situace stále není ani zdaleka kritická. Navíc se ukazuje, že očkovaní lidé jsou téměř stoprocentně chráněni proti těžkému průběhu nemoci v případě této varianty.

Přesto se slovenská vláda rozhodla uzavřít některé hraniční přechody, s Českou republikou nevyjímaje. Zbylé přechody potom střeží policie a armáda.

Uzavřené přechody jsou podle Slováků “malého významu”. S tím však řada Čechů nesouhlasí. Mnozí z nich musí jet i o hodinu delší trasu, aby se do země dostali, ať už za účelem dovolené na Slovensku nebo pouhého tranzitu.

Podle reportéra TV Nova řada Čechů nařízení nepřekračovat hranice na malých přechodech nerespektuje. Uvedl, že někteří dokonce ve chvíli, kdy policisté na přechodu mezi obcemi Strání a Moravské Lieskové odešli na oběd, odsunuli zátarasy a vozidla zde mohla několik desítek minut nerušeně projíždět. Poté slovenští policisté uvedli zátarasy zpět do původního stavu.

Na dalších přechodech potom Češi protestovali proti uzavírání hranic a mávali zde dokonce českými vlajkami.

Nejde přitom jen o uzavřené přechody. Na těch otevřených se musí lidé prokazovat negativním testem nebo potvrzením o očkování. Zároveň je třeba vyplnit příjezdový formulář eHranica. Policisté navíc mohou doklady turistů kontrolovat i v průběhu jejich návštěvy země.

Problémy na česko-slovenských hranicích už řeší i česká vláda. “Právě jsem hovořil se svým slovenským kolegou Romanem Mikulcem. Upozornil jsem jej na komplikace, které vznikly v důsledku uzavření některých hraničních přechodů. Sdělil mi, že zítra bude o této věci jednat slovenská vláda a o výsledku mě bude informovat,” uvedl na svém twitteru ministr vnitra Jan Hamáček.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments