Očekáváme škody na majetku, hlásí meteorologové před přicházejícími bouřkami. Sousedé varují před tornádem

Českou republiku nadále sužují rozmary počasí. Příští dny budou podle meteorologů hodně divoké, a to nejen kvůli samotným bouřkám, které mají být místy velmi silné, ale i kvůli rozdílům, jež v rámci zem zažijeme. Západ a východ republiky totiž bude dělit až 15 stupňů Celsia.

Pomalu nás začíná ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní oddělující chladnější vzduch nad západní a velmi teplý vzduch nad východní Evropou. Důsledkem budou velké teplotní rozdíly mezi západem a východem území, které již dnes budou přes 10 °C, zítra dokonce přes 15 °C,” uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které budou doprovázet přívalové srážky a kroupy. Udeří zřejmě již ve čtvrtek večer. Varování platí zejména pro Ústecký a Karlovarský kraj. V ostatních krajích by mělo jít “jen” o silné bouřky. “Ojediněle se vyskytnou velmi silné bouřky s přívalovými srážkami ojediněle kolem 50 milimetrů, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 km/h,” uvádí ČHMÚ.

Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,” varují meteorologové.

Podle serveru TN.cz obavy z bouřek rostou i v Německu. Místní meteorologická služba již vydala varování před supercelami a tornádem. Vzhledem k tomu, že půjde o stejný systém, který prochází Českou republikou, nelze je vyloučit ani na našem území.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments