Tohle máme jako jíst? Lidl v Česku prodává opravdu zajímavé jídlo, takové blafy by jinde nejedli

Jeden se až diví, co všechno jsou schopny velké obchodní řetězce v České republice prodávat. Jde o produkty, které většina lidí obvykle přejde a příliš se jimi ani nezabývá, ovšem někdo je podle všeho kupovat musí, jinak by v nabídce vůbec nebyla. Každopádně není od věci otestovat jejich kvalitu a podívat se na to, čím nás tu kdo krmí.

Není to vůbec dobré

Přesně za tímto účelem podnikl velký test hotovek z Lidlu youtuber Starej Fotr. Ten pravidelně hodnotí horší i lepší restaurace, ale zabývá se také samotnými obchody. Tentokrát si řekl, že otestuje, jakou kvalitu stravy dostanete, pokud si koupíte takovouto hotovku v plastové krabičce ze supermarketu.

Na první pohled je vše krásné. Na papírovém obalu s honosným názvem privátní značky Náš Kraj uvidíte obrázek daného jídla, které vypadá skutečně lákavě. Obchodní řetězce dobře vědí, že tento trik skvěle funguje. Pakliže by na obalu bylo jídlo tak, jak vypadá ve skutečnosti poté, co ho rozbalíte, nikdo by si to nekoupil.

Jako první přišly na řadu vepřové výpečky, což je oblíbené jídlo Čechů k obědu. “To nevypadá vůbec hezky. Když se na to podíváte, to jídlo nevypadá vůbec dobře. Nevidím tam žádnou omáčku, žádný výpeček, nic,” uvedl moderátor. “Je to jenom maso ve špenátu. Bramborový knedlík je hnus. Vůbec to nechutná jako knedlík, ale jako bramborová kroketa. Špenát je úplně přesolený.

O něco lépe dopadly knedlíky s uzeným masem. “Musím říct, že to vůbec není špatný. Ten knedlík je sice z bramborové kaše, ale jak je v tom to uzené a ta cibulka nahoře, tak to trošku má nějakou chuť toho originálního jídla,” popsal Starej Fotr. “Zelí voní docela dobře a je docela dobrý. Je sladší, ale to mi nevadí. Tohle je hotovka, kterou bych si v nějaké velké nouzi klidně dal.

Foto: Shutterstock

Cena není vůbec nízká

Velké pozdvižení potom vzbudil smažený sýr, což je jídlo, které se pro podobný způsob prodeje a přípravy příliš nehodí. “Co dostanete v této krabičce je vlastně rozmočená kostka nějakého rozteklého sýru, kdy ta strouhanka nemá šanci zůstat šanci čerstvá nebo křupavá. Je to taková parodie na smažák,” popisuje recenzent. “Sledujte tu tlustou strouhanku. Tohle bych se neodvážil jako smažený sýr prezentovat.

Z testu nakonec vyplývá, že některá jídla jsou mimořádně špatná a vůbec nesplňují to, za co se vydávají. Další se alespoň dají jíst, avšak pouze v nouzi, když není po ruce nic lepšího. Za zmínku stojí také cena, která je jednotná a činí 89,90 Kč. To je částka, za kterou jste se ještě před třemi lety téměř najedli v restauraci. Dnes už to pochopitelně neplatí, ovšem na to, že jde o nevábné jídlo v krabičce, není cena vůbec nízká, obzvlášť když si vezmete, že v restauraci se musí započítat do ceny ještě servis, pronájem, energie mytí nádobí a další věci. Jídlo se tak může na první pohled jevit sice levně, ale v poměru ke kvalitě je vlastně hodně drahé. Lepší je si pár desetikorun připlatit a najíst se někde normálně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Tohle máme jako jíst? Lidl v Česku prodává opravdu zajímavé jídlo, takové blafy by jinde nejedli

  1. Autor Kulhánek, který odevšad odchází s otisky bot na kalhotech vzadu kritizuje druhé a opět se uspokojuje nad nesmyslným článkem o Lidlu.

  2. Nejen lidl, jo co potravinářské povolili to jíme. Vláda podporuje prodávat hnusný jidlo. Měli jsme naše jídlo a dobré. Místo poli stojí domy a dálnice a další. Rozhodují cizinci v naší zemi. Dnešní jídlo by nejedli ani zvířata . My musíme. Kde to jsme. Je vše zničeno a už se to nevrátí. Vše jde do kopru. Dnešní jídlo se bojím dávat i dětem.

  3. Jo pan redaktor a co pro nás Příživníky – důchodce v Lidlu zlevnilo ovoce pečivo a dostto mu vadí je ubožák. Naše vláda nerozděluje jen mladé a staré ale i děti nezaopatřené! V srpnu rozhodující 1.8. podpora 5000 Kč teď 1.1.24 rodičák navýšení 50000 Kč !!! O tom ten chytrý pisálek mlčí!?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *